Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Velryby se vracejí do polárních oblastí. Některé druhy i po padesáti letech

Zdroj fotografie: Pixabay

Příroda se pomalu, ale jistě vzpamatovává z negativních zásahů člověka. Například velryby, které zůstávají několik dekád na pokraji vyhynutí, se nyní opět začínají objevovat v polárních oblastech. Potvrdila to studie vědců, kteří objevili novou populaci plejtváků obrovských u subantarktického ostrova Jižní Georgie.

Mnohým druhům kytovců hrozilo během dvacátého století vyhynutí – velrybáři jich totiž za pouhých osmdesát let ulovili přes dva miliony. Téměř čtyřicet let po přijetí moratoria na komerční lov velryb Mezinárodní velrybářskou komisí se ale populace některých druhů velryb začínají opět rozrůstat a vrací se zpátky do chladných vod kolem severního a jižního pólu.

Nedávno publikovaná studie například dokazuje zotavení plejtváků obrovských známých také jako modré velryby. V posledních devíti letech vědci identifikovali celkem 41 nových jedinců vyskytujících se kolem ostrova Jižní Georgie. Zdejší vody jsou totiž bohaté na kril, kterým se velryby živí. Vědci proto věří, že se jedná o novou generaci plejtváků, která konečně objevila na potravu bohatou oblast, a další jedinci ji budou následovat.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie