Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Velký objev nejmenšího plaza na světě. Nový druh chameleona z Madagaskaru možná přepíše učebnice

Zdroj fotografie: Frank Glaw, SNSB

Nový druh drobného chameleona, který by se snadno skryl za slunečnicové semínko, objevili v severním Madagaskaru vědci z Bavorského státního ústavu zoologie. Sameček nano-chameleona je s velikostí 13,5 milimetru nejmenším plazem na naší planetě.

Výzkumníci zatím zaznamenali celkem dva zástupce nového druhu, oba v dospělém věku. Samička je podle zprávy uveřejněné v časopise Scientific Reports asi o 5 milimetrů větší než sameček. Zajímavostí je pak i velikost samčích pohlavních orgánů. Takzvaný Brookensia nana má totiž v poměru k rozměrům svého těla největší pohlavní orgán ze všech 51 druhů chameleonů žijících na Madagaskaru. „Extrémně miniaturní samečci potřebují větší genitálie, aby mohli dosáhnout úspěšného páření s výrazně většími samičkami,“ vysvětlil Miguel Vences z Technické univerzity v Brunšvicku.

Zdroj: YouTube

Příčinu drobného vzrůstu tohoto nano-chameleona zatím výzkumníci neznají. Dosud známé druhy malých chameleonů totiž podle nich nejsou jeho nejbližšími příbuznými. Vědci nyní doufají v nalezení dalších zástupců nově objeveného druhu a usilují o vytvoření lepších podmínek pro jeho přežití. Místo, kde se vyskytuje, je silně postiženo odlesňováním. Oblast je však nově chráněna, aby měl chameleon šanci se rozmnožovat.

Zdroj: SNSB

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory