Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Velký objev nejmenšího plaza na světě. Nový druh chameleona z Madagaskaru možná přepíše učebnice

Zdroj fotografie: Frank Glaw, SNSB

Nový druh drobného chameleona, který by se snadno skryl za slunečnicové semínko, objevili v severním Madagaskaru vědci z Bavorského státního ústavu zoologie. Sameček nano-chameleona je s velikostí 13,5 milimetru nejmenším plazem na naší planetě.

Výzkumníci zatím zaznamenali celkem dva zástupce nového druhu, oba v dospělém věku. Samička je podle zprávy uveřejněné v časopise Scientific Reports asi o 5 milimetrů větší než sameček. Zajímavostí je pak i velikost samčích pohlavních orgánů. Takzvaný Brookensia nana má totiž v poměru k rozměrům svého těla největší pohlavní orgán ze všech 51 druhů chameleonů žijících na Madagaskaru. „Extrémně miniaturní samečci potřebují větší genitálie, aby mohli dosáhnout úspěšného páření s výrazně většími samičkami,“ vysvětlil Miguel Vences z Technické univerzity v Brunšvicku.

Zdroj: YouTube

Příčinu drobného vzrůstu tohoto nano-chameleona zatím výzkumníci neznají. Dosud známé druhy malých chameleonů totiž podle nich nejsou jeho nejbližšími příbuznými. Vědci nyní doufají v nalezení dalších zástupců nově objeveného druhu a usilují o vytvoření lepších podmínek pro jeho přežití. Místo, kde se vyskytuje, je silně postiženo odlesňováním. Oblast je však nově chráněna, aby měl chameleon šanci se rozmnožovat.

Zdroj: SNSB

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Země není jediná obyvatelná planeta – v Mléčné dráze jich může být až 300 milionů

Top Gun, Maverick: Je Darkstar skutečný tryskáč? Je to pravděpodobnější, než si myslíte

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…