Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čtenáři se mají na co těšit. Velký knižní čtvrtek představil 16 novinek

Ilustrační foto: Unsplash

Už podvacáté se bude 14. října konat Velký knižní čtvrtek. Během něj se představí románová novinka Quentina Tarantina nebo kniha o Angele Merkelové od zpravodaje České televize v Berlíně Martina Jonáše. Letošní výběr titulů potěší především příznivce beletrie s historickým námětem. Do akce se zapojilo na 300 knihkupectví.

Na své si za tři týdny přijdou milovníci literatury dotýkající se války a historie hned v několika publikacích. Na stránkách Winterbergovy poslední cesty od Jaroslava Rudiše se seznámí s příběhem téměř stoletého rodáka z Liberce, který se svým pečovatelem cestuje střední Evropou a vzpomíná na minulost a dávnou lásku. Aktuálnější válka v Iráku a její dopady na hlavního hrdinu se objevují v Poprvé od Nica Walkera. O konfliktu v Sýrii a o tom, jak jím prošla rodina Včelaře z Aleppa, se čtenáři dozví v oceňované stejnojmenné knize Christy Lefteri.

Obálky knih, jež se na pultech knihkupectví objeví poprvé na Velký knižní čtvrtek. Foto: Velký knižní čtvrtek

Společenských témat se dotýká Téměř nesmrtelná láska od Andrey Sedláčkové, která našla inspiraci v románech a životě Milana Kundery. Vedle informací o spisovatelově životě a místech, kde působil, se v knize rozvíjí hra lásky, sexu a nevěry. Tématem je i střet hodnotových postojů hlavních hrdinů ve světle současných událostí. Vztahy, osudy a intriky odehrávající se o dvě století dříve potěší fanoušky historických románů, které Julian Fellowes zavede do Belgravie mezi šlechtu, rodiny zbohatlíků i ambiciózní služebnictvo.

Ilustrační foto: Unsplash

Poněkud závažnější a ponuřejší témata pak otevírá oceňovaný debut nizozemské autorky Marieke Lucas Rijneveld s názvem S večerem přichází tíseň, který odhaluje následky tragické smrti sourozence u desetileté dívky proplouvající vlastním zármutkem a démony. Umírání se dotýká také další z novinek, a to kniha rozhovorů Michala Plzáka a Lucie Vopálenské, kteří toto tabuizované téma probírali s 26 osobnostmi. Výsledkem je otevřená, lidská a inspirativní publikace Pro smrt uděláno.

Zdroj: Velký knižní čtvrtek

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…