Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čtenáři se mají na co těšit. Velký knižní čtvrtek představil 16 novinek

Ilustrační foto: Unsplash

Už podvacáté se bude 14. října konat Velký knižní čtvrtek. Během něj se představí románová novinka Quentina Tarantina nebo kniha o Angele Merkelové od zpravodaje České televize v Berlíně Martina Jonáše. Letošní výběr titulů potěší především příznivce beletrie s historickým námětem. Do akce se zapojilo na 300 knihkupectví.

Na své si za tři týdny přijdou milovníci literatury dotýkající se války a historie hned v několika publikacích. Na stránkách Winterbergovy poslední cesty od Jaroslava Rudiše se seznámí s příběhem téměř stoletého rodáka z Liberce, který se svým pečovatelem cestuje střední Evropou a vzpomíná na minulost a dávnou lásku. Aktuálnější válka v Iráku a její dopady na hlavního hrdinu se objevují v Poprvé od Nica Walkera. O konfliktu v Sýrii a o tom, jak jím prošla rodina Včelaře z Aleppa, se čtenáři dozví v oceňované stejnojmenné knize Christy Lefteri.

Obálky knih, jež se na pultech knihkupectví objeví poprvé na Velký knižní čtvrtek. Foto: Velký knižní čtvrtek

Společenských témat se dotýká Téměř nesmrtelná láska od Andrey Sedláčkové, která našla inspiraci v románech a životě Milana Kundery. Vedle informací o spisovatelově životě a místech, kde působil, se v knize rozvíjí hra lásky, sexu a nevěry. Tématem je i střet hodnotových postojů hlavních hrdinů ve světle současných událostí. Vztahy, osudy a intriky odehrávající se o dvě století dříve potěší fanoušky historických románů, které Julian Fellowes zavede do Belgravie mezi šlechtu, rodiny zbohatlíků i ambiciózní služebnictvo.

Ilustrační foto: Unsplash

Poněkud závažnější a ponuřejší témata pak otevírá oceňovaný debut nizozemské autorky Marieke Lucas Rijneveld s názvem S večerem přichází tíseň, který odhaluje následky tragické smrti sourozence u desetileté dívky proplouvající vlastním zármutkem a démony. Umírání se dotýká také další z novinek, a to kniha rozhovorů Michala Plzáka a Lucie Vopálenské, kteří toto tabuizované téma probírali s 26 osobnostmi. Výsledkem je otevřená, lidská a inspirativní publikace Pro smrt uděláno.

Zdroj: Velký knižní čtvrtek

Související články

Zaručeně zlepší den

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Nový druh pteosaura objevili výzkumníci na pobřeží Angoly

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …