Velká Británie zažívá extrémně nízkou inflaci, Češi mají šanci této situace využít

Byznys 3 minuty radosti

V Británii se drasticky snižuje míra inflace, což znamená, že Britové odkládají své nákupy a vyčkávají na nižší ceny. To jim mohou zajistit například české výrobky, které jsou známé svou vysokou kvalitou v porovnání s velmi dostupnou cenou.

Britové si naplno užili speciálních slevových nabídek, které zde probíhaly před Vánocemi, především na takzvanýČerný pátek. Ten nabízel nespočet slev, a proto nyní, kdy se obchody snaží zbavit posledních zásob a nabízejí slevy až 70 procent, Britové stále čekají. Věří totiž, že ještě nastanou další snížení, a proto se jim nákup zatím nevyplatí.

Pro Čechy je aktuální situace nejen ve Spojeném království, ale i ve zbytku Evropy, jedinečnou příležitostí jak vylepšit svůj export a zaujmout ostatní národy svými kvalitními a oblíbenými výrobky (za nesrovnatelně výhodnější ceny). Nejoblíbenějším a největším odvětvím českého průmyslu jsou jednoznačně automobily. Osmdesát procent vozů vyrobených v ČR vyvážíme a například na ostrovech mají skvělou reputaci. Škoda Yeti byla loni zvolena nejoblíbenějším autem roku, následována Škodou Citigo a Superbem (dle ankety Auto Express Driver Power konaného pravidelně každý rok). Řidiči jsou spokojení jak s efektivitou, tak snadným řízením českých škodovek, jezdí jimi třeba i londýnští policisté.

České firmy mohou využít i jedinečné situace v Eurozóně. Směnný kurz eura a dolaru se dotknul nejnižšího bodu za posledních 9 let. Exporty z Evropy jsou tedy extrémně lákavé, neboť je nyní jejich nákup o něco levnější. Pokud bude EU obchodovat se zbytkem světa, vytvoří se tak potřebné konexe, které mohou ulehčit malým podnikatelům vyvážet zboží za hranice vlastní země.

Česko také nabízí vysoce kvalifikovanou a spolehlivou pracovní sílu, po které roste poptávka v mnoha zemích EU. Češi nemají obvykle problém mluvit anglicky, případně i dalším cizím jazykem, a jsou tak velice atraktivní pro nadnárodní firmy, které mají snahu expandovat do zemí střední a východní Evropy. Díky oslabené ekonomické situaci mnoha zemí EU se mohou Češi těšit vyšší poptávce po vlastních produktech, které jsou kvalitní a finančně dostupné. Díky tomu má i v těžkých ekonomických chvílích právě česká ekonomika neuvěřitelný potenciál.

 

Gabriela Dittrichová, redaktorka Pozitivních zpráv v Británii

Související články

Nezařazené

Vinaři z Moravy a Čech vozí ze světa čím dál více medailí

Byznys

A deváté místo obsazuje AZ Tower!

Inspirace

Číšník vytvořil rekord v počtu přenesených tupláků

Inspirace

Cena Evropské unie za literaturu míří do České republiky. Získal ji Jan Němec.

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Lékařům se podařilo vyléčit už druhého pacienta s HIV

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec