Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Velká Británie zažívá extrémně nízkou inflaci, Češi mají šanci této situace využít

V Británii se drasticky snižuje míra inflace, což znamená, že Britové odkládají své nákupy a vyčkávají na nižší ceny. To jim mohou zajistit například české výrobky, které jsou známé svou vysokou kvalitou v porovnání s velmi dostupnou cenou.

Britové si naplno užili speciálních slevových nabídek, které zde probíhaly před Vánocemi, především na takzvanýČerný pátek. Ten nabízel nespočet slev, a proto nyní, kdy se obchody snaží zbavit posledních zásob a nabízejí slevy až 70 procent, Britové stále čekají. Věří totiž, že ještě nastanou další snížení, a proto se jim nákup zatím nevyplatí.

Pro Čechy je aktuální situace nejen ve Spojeném království, ale i ve zbytku Evropy, jedinečnou příležitostí jak vylepšit svůj export a zaujmout ostatní národy svými kvalitními a oblíbenými výrobky (za nesrovnatelně výhodnější ceny). Nejoblíbenějším a největším odvětvím českého průmyslu jsou jednoznačně automobily. Osmdesát procent vozů vyrobených v ČR vyvážíme a například na ostrovech mají skvělou reputaci. Škoda Yeti byla loni zvolena nejoblíbenějším autem roku, následována Škodou Citigo a Superbem (dle ankety Auto Express Driver Power konaného pravidelně každý rok). Řidiči jsou spokojení jak s efektivitou, tak snadným řízením českých škodovek, jezdí jimi třeba i londýnští policisté.

České firmy mohou využít i jedinečné situace v Eurozóně. Směnný kurz eura a dolaru se dotknul nejnižšího bodu za posledních 9 let. Exporty z Evropy jsou tedy extrémně lákavé, neboť je nyní jejich nákup o něco levnější. Pokud bude EU obchodovat se zbytkem světa, vytvoří se tak potřebné konexe, které mohou ulehčit malým podnikatelům vyvážet zboží za hranice vlastní země.

Česko také nabízí vysoce kvalifikovanou a spolehlivou pracovní sílu, po které roste poptávka v mnoha zemích EU. Češi nemají obvykle problém mluvit anglicky, případně i dalším cizím jazykem, a jsou tak velice atraktivní pro nadnárodní firmy, které mají snahu expandovat do zemí střední a východní Evropy. Díky oslabené ekonomické situaci mnoha zemí EU se mohou Češi těšit vyšší poptávce po vlastních produktech, které jsou kvalitní a finančně dostupné. Díky tomu má i v těžkých ekonomických chvílích právě česká ekonomika neuvěřitelný potenciál.

 

Gabriela Dittrichová, redaktorka Pozitivních zpráv v Británii

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vyschlá řeka odkryla vzácnou fosilii největší velké kočky na kontinentu

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…