Veletrh vědy a výzkumu bude o víkendu bořit v Olomouci zažité mýty

Zdroj fotografie: Pexels

Existuje svět v kapce vody? Můžeme věřit tomu, co vidíme? Na tyto otázky odpoví Veletrh vědy Univerzity Palackého v Olomouci. Studenti chemie například ukážou, zda lze vytvořit kuličku z vody nebo jestli lidská ruka vydrží chlad kapalného dusíku. Zájemci na veletrh mohou zavítat v pátek 15. a sobotu 16. června. Program se koná v prostorách Přírodovědecké fakulty UP a v muzeu vědy Pevnosti poznání.

„I dnes panuje ve společnosti mnoho mýtů, které můžeme díky vědě vyvrátit. Zpochybňování kulatosti země nebo globálního oteplování – to je jen špička ledovce. Zásadní rolí univerzity je být zárukou faktické správnosti, garantem nabytého lidského poznání a kompasem v dnešním informačně zahuštěném světě plném zaručených ‚pravd‘“, uvedl jeden z organizátorů Matěj Dostálek.

V letošním roce si organizátoři pro návštěvníky připravili popularizační akci v duchu boření mýtů. Na zájemce čekají desítky interaktivních stánků, kde mohou prověřit své znalosti. Prostřednictvím zábavných experimentů, soutěží či představení získají informace o každodenním využití vědy. V programu budou také roboti, geohry, optické klamy, laserové bludiště a další.

Autor článku

Zuzana Tomášková