Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědkyně odhalila rovnici na úspěch. Jen o inteligenci to není

Zdroj fotografie: Pexels

Vědkyně Carol Dweck se dlouhodobě zabývá výzkumem úspěšných lidí. Ve svých studiích zjistila, že jedním ze základů úspěchu je vytrvalost a úsilí. Přístup k práci tak má na úspěch větší vliv než talent nebo inteligence.

U úspěšných často vidíme jen výhry, nevidíme dřinu za tím. Proto je snazší opomíjet, že za úspěchem stojí hodiny a hodiny tvrdé práce. Současná hektická doba vede také k omylu, že je nutné střídat činnosti a pouštět se do nových projektů. „Těkat od jednoho druhu činnosti k jinému – od jedné sady dovedností k úplně jiné. Takto houževnatí lidé nepostupují. Stát se v něčem skutečně expertem, rozlousknout opravdu těžké problémy, to trvá,“ uvádí ve své knize Dweck.

Dweck zjistila, že pro úspěch je důležité získání dovedností. Podle ní platí rovnice, že talent se násobí úsilím a vzniká z toho dovednost. Dovednost rozvíjená opět úsilím vede k úspěchu. Za úspěchem také podle ní stojí zájem, trénink a nalezení smyslu v činnosti. Nazývá to houževnatostí – kombinací dlouhodobé vášně pro jeden životní cíl a vytrvalost.

Zdroj: kniha Houževnatost – síla vytrvalosti a vášně

Související články

Zaručeně zlepší den

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…