Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědkyně odhalila rovnici na úspěch. Jen o inteligenci to není

Zdroj fotografie: Pexels

Vědkyně Carol Dweck se dlouhodobě zabývá výzkumem úspěšných lidí. Ve svých studiích zjistila, že jedním ze základů úspěchu je vytrvalost a úsilí. Přístup k práci tak má na úspěch větší vliv než talent nebo inteligence.

U úspěšných často vidíme jen výhry, nevidíme dřinu za tím. Proto je snazší opomíjet, že za úspěchem stojí hodiny a hodiny tvrdé práce. Současná hektická doba vede také k omylu, že je nutné střídat činnosti a pouštět se do nových projektů. „Těkat od jednoho druhu činnosti k jinému – od jedné sady dovedností k úplně jiné. Takto houževnatí lidé nepostupují. Stát se v něčem skutečně expertem, rozlousknout opravdu těžké problémy, to trvá,“ uvádí ve své knize Dweck.

Dweck zjistila, že pro úspěch je důležité získání dovedností. Podle ní platí rovnice, že talent se násobí úsilím a vzniká z toho dovednost. Dovednost rozvíjená opět úsilím vede k úspěchu. Za úspěchem také podle ní stojí zájem, trénink a nalezení smyslu v činnosti. Nazývá to houževnatostí – kombinací dlouhodobé vášně pro jeden životní cíl a vytrvalost.

Zdroj: kniha Houževnatost – síla vytrvalosti a vášně

Související články

Inspirace

Jak si vylepšit známky ve škole? Strategickým výběrem studijních materiálů

Inspirace

Optimismus snižuje riziko srdečního selhání

Inspirace

Úsměv může být účinným pomocníkem při vyrovnávání se se stresem

Inspirace

Přísná dieta může pomoci při léčbě cukrovky

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.