Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědcům se povedlo zmapovat genom lýkožrouta smrkového. Povede to k ochraně před dalšími kalamitami

Foto: James K. Lindsey, Wikimedia Commons

Zmapování genu tohoto škůdce znamená, že máme možnost lépe pochopit, proč je při likvidaci lesních porostů tak úspěšný. Do budoucna ho bude možné likvidovat pomocí cílení na konkrétní protein v jeho genetické informaci.

Na zmapování genomu lýkožrouta smrkového se podíleli odborníci z Univerzity v Lundu, Švédské univerzity zemědělských věd, České zemědělské univerzity, Norského institutu pro bioekonomický výzkum, Institutu Maxe Plancka pro chemickou ekologii v Německu a SciLife v Uppsale. Po spáření deseti generací brouků, extrahování DNA a sekvenaci v malých částech vědci srovnali výsledky s genomy jiného hmyzu. Analýza ukázala, že má kůrovec neobvykle mnoho genů, které pomáhají bourat buněčné stěny rostlin. Zároveň nemá zvýšený počet genů, které by pomáhaly zbavovat jeho tělo cizích látek. Toto zjištění je zajímavé, protože pryskyřice stromů je pro hmyz toxická.

Hlavním přínosem sekvenace celého genomu lýkožrouta je možnost jeho kontroly prostřednictvím interference RNA (RNAi). Jde o nástroj molekulární biologie, který potlačí konkrétní protein z genu.„Můžete například potlačit geny, které mají přímý vliv na přežití, nebo se zaměřit na geny, které jsou klíčové pro reprodukci kůrovce nebo jejich schopnost vnímat feromony používané k páření a napadání smrkových lesů,“ říká Martin N. Andersson, docent na Univerzitě v Lundu.

Zdroj: ČZU

Související články

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…