Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědcům se povedlo zmapovat genom lýkožrouta smrkového. Povede to k ochraně před dalšími kalamitami

Foto: James K. Lindsey, Wikimedia Commons

Zmapování genu tohoto škůdce znamená, že máme možnost lépe pochopit, proč je při likvidaci lesních porostů tak úspěšný. Do budoucna ho bude možné likvidovat pomocí cílení na konkrétní protein v jeho genetické informaci.

Na zmapování genomu lýkožrouta smrkového se podíleli odborníci z Univerzity v Lundu, Švédské univerzity zemědělských věd, České zemědělské univerzity, Norského institutu pro bioekonomický výzkum, Institutu Maxe Plancka pro chemickou ekologii v Německu a SciLife v Uppsale. Po spáření deseti generací brouků, extrahování DNA a sekvenaci v malých částech vědci srovnali výsledky s genomy jiného hmyzu. Analýza ukázala, že má kůrovec neobvykle mnoho genů, které pomáhají bourat buněčné stěny rostlin. Zároveň nemá zvýšený počet genů, které by pomáhaly zbavovat jeho tělo cizích látek. Toto zjištění je zajímavé, protože pryskyřice stromů je pro hmyz toxická.

Hlavním přínosem sekvenace celého genomu lýkožrouta je možnost jeho kontroly prostřednictvím interference RNA (RNAi). Jde o nástroj molekulární biologie, který potlačí konkrétní protein z genu.„Můžete například potlačit geny, které mají přímý vliv na přežití, nebo se zaměřit na geny, které jsou klíčové pro reprodukci kůrovce nebo jejich schopnost vnímat feromony používané k páření a napadání smrkových lesů,“ říká Martin N. Andersson, docent na Univerzitě v Lundu.

Zdroj: ČZU

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…