Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci z Masarykovy univerzity získali americký patent na látku k léčbě leukemie

2 minuty radosti
Tým vědců v čele s Markem Mrázem (první řada, čtvrtý zleva). Foto: Masarykova univerzita

Týmu odborníků z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno získal americký patent na využití GAB1 inhibitorů jako léčiva pro nádorová onemocnění krve. Chronická lymfatická leukémie je nejčastější typ leukémie u dospělých, postihuje zejména starší populaci a ročně na ni u nás umírá až 900 lidí.

Tým v čele s odborníkem Markem Mrázem, který působí ve výzkumném centru CEITEC, věnoval studiu látky více než deset let. Před pěti lety získal tým ERC Starting Grant, díky kterému se mohli na výzkum vzniku a léčby chronické lymfocytární leukémie intenzivně zaměřit. „Klíčová je možnost opřít se o expertízu docenta Kamila Parucha, který je velmi zkušeným medicinálním chemikem a se kterým plánujeme dále společně GAB1 inhibitory vyvíjet,“ říká Mráz. Univerzita také úzce spolupracuje s klinickými lékaři na Interní hematologické a onkologické klinice FN Brno.

Byť je udělení amerického patentu velkým milníkem, určitě nejde o konečnou fázi. Patent označuje Masarykovu univerzitu a FN Brno jako vlastníky práv, díky čemuž mohou vědci na vývoji léčiv i nadále pracovat a v budoucnu navázat spolupráci s farmaceutickými společnostmi. „Terapeutické strategie v onkologii se v posledních deseti letech výrazně vyvíjí. Proto bychom chtěli mít postupem času nový inhibitor, který je specifický vůči cílové GAB1 molekule, má příznivý farmakokinetický profil, je patentově ochráněn a má potenciál využití u pacientů s jedním ze studovaných nádorových onemocnění krve,“ dodává Mráz.

Související články

Zaručeně zlepší den

Komplexní služby v kovovýrobě: jak zakázková řešení pomáhají firmám uspět

Víme, které město je nejlepší pro život

Podzemní jeskyně na Měsíci existují

Máte se na co těšit? Pak vám čas utíká rychleji, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…