Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci z Masarykovy univerzity objevili dva nové druhy ploštěnců

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Muni/Ludmila Korešová/Nikol Kmentová

Jméno slavného přírodovědce a dokumentaristy Davida Attenborougha si vybrali oborníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU) pro pojmenování nového druhu parazitického ploštěnce, kterého nalezli v africkém jezeře Tanganika. Spolu s novým druhem Cichlidogyrus attenboroughi nalezli v žábrách hlubinných ryb ještě jeden, který dostal název po městě Brně Cichlidogyrus brunnensis.

MUNI_photos_brunnensis
Nově objevené druhy parazitických červů, jejichž popis byl publikován ve specializovaném časopise Parasites & Vectors, patří do skupiny Monogenea a infikují hlubinné ryby. Jsou velcí jen několik milimetrů a žijí pouze na rybách z čeledi cichlid, které se vyskytují pouze v jezeře Tanganika. Doktoranda Nikol Kmentová, která se na objevu podílela spolu s kolegy z rakouské univerzity ve Štýrském Hradci, je získala ze vzorků žaber 18 ryb.

„Jedním z důvodů naší práce je snaha upozornit na skutečnost, že na druhové pestrosti jezera Tanganika se kromě dobře známých a zdokumentovaných skupin podílí i další druhy včetně parazitických, které navzdory svému významu pro jednotlivé ekosystémy doposud unikaly širší vědecké pozornosti,“ uvedl vedoucí výzkumu, belgický parazitolog Maarten Vanhove, který působí také na Masarykově univerzitě a pravidelně jezdí na expedice k jezeru Tanganika.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost