Po pětiletém výzkumu přišli odborníci z Technické univerzity v Liberci s novou metodou výroby materiálů s nanovlákny. Unikátní výsledek vzbudil zájem tuzemských i zahraničních firem a může přinést mnoho užitku, jak na poli průmyslovém, tak i ve zdravotnictví.
Starší metodu, která používala k vývoji technologii založenou na stejnosměrném proudu, tak doplnila novinka. Pomocí proudu střídavého jsou vědci schopni polymery zvláknit, když jádro tvořené přízí zachytí kompaktní kouř z nanovláken. Výsledný lineární materiál produkuje speciální linka, o kterou už díky úspěchu mají zájem i v zahraničí.
Využití se tato novinka dočká mimo jiné ve zdravotnictví, především v genovém inženýrství nebo tkáňové medicíně. Tady se nanovlákna mohou použít například na kýlní síťky, oční drény nebo obvazový materiál. Dále může vést vynález k rozvoji různých technických tkanin nebo pomůcek při procesu filtrace. Ve větší měřítku ale možnosti použití nanovláken ukáží až budoucí výzkumy a bádání.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…