Rozsáhlé zkoumání genomu původce onemocnění syfilis pomohlo mezinárodní skupině vědců odhalit skupinu kmenů této bakterie, které jsou odolné vůči některým antibiotikům. Výzkum, na němž se podíleli čtyři odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, je také nezbytným krokem pro vývoj účinné vakcíny proti této pohlavně přenosné nemoci.
„Doposud je podrobně známo jen několik kmenů původce syfilis. V tomto výzkumu jsme zjistili, že naprostá většina z nich si je z genetického hlediska velmi podobná. Právě tato velká skupina je však zároveň odolná vůči antibiotiku azitromycin, který se může u některých lidí využívat k léčbě této nemoci místo tradičního penicilinu,“ uvedl David Šmajs z Biologického ústavu Lékařské fakulty MU. Tyto odolné kmeny původce syfilis se většinou vyskytují ve velkých městech. Menší část kmenů, zhruba pět procent z nich, je pak geneticky odlišná, vyznačuje se větší genetickou variabilitou a k antibiotikům citlivá je.
Šmajs doplnil, že poznání genetické variability bakterie způsobující onemocnění syfilis může pomoci při vývoji vakcíny. „Doposud se to nikomu nepodařilo, protože původce této nemoci je mimořádně schopný v tom, jak se ukrývat před imunitním systémem člověka. Poznání genetické variability původců ale umožní najít místa, která by mohla být pro jejich rozpoznání imunitním systémem klíčová.“
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…