Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytvořili enzym, který rozloží plastové lahve během několika hodin

Zdroj fotografií: Canva

O plastu by se dalo říct, že je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Ukazuje se to zejména v poslední době, kdy vyvstává otázka, co s touto těžce rozložitelnou hmotou. Vědci našli možné řešení do budoucna. Je jím mutantní bakteriální enzym, který je schopný rozložit plastové lahve během několika hodin.

Unikátní enzym redukuje lahve na chemikálie, které jsou pak použity k výrobě nových nádob. Cílem společnosti Carbios, která se na jeho výzkumu podílela, je začít recyklovat v průmyslovém měřítku do pěti let. Jsme první společností, která uvedla tuto technologii na trh. Naším cílem je být v provozu do roku 2024 až 2025 ve velkém průmyslovém měřítku,“ vysvětlil zástupce generálního ředitele společnosti Carbios Martin Stephan. Pokud se tyto ambice naplní, tak by mohlo dojít k zásadnímu snížení množství plastu, které končí na skládkách. Informoval o tom deník The Guardian.

Informace o novém enzymu zveřejnil na začátku dubna odborný časopis Nature. Výzkum začal screeningem sta tisíc mikroogranismů, které byly považované za nadějné kandidáty. Součástí studie byl i klíčový enzym, který rozkládá listy v kompostu. Ten se podařilo vědcům objevit před osmi lety. Odborníci enzym zanalyzovali a zmutovali za účelem zlepšit jeho schopnosti rozkládat plast, ze kterého se vyrábějí PET lahve.

Optimalizovaný enzym pak výzkumníci použili k rozložení tuny láhví. Výsledek byl dechberoucí – k 90procentnímu rozkladu došlo během pouhých deseti hodin. Zdá se, že před sebou máme objev budoucnosti. Rozložený materiál byl následně využit k výrobě nových plastových lahví.

Související články

Zaručeně zlepší den

Za tajné sundání kondomu doživotí. Které státy aplikují tvrdé tresty?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Oslavy neberou konce. Svatomartinské víno letos trhlo rekord

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…