Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytvořili enzym, který rozloží plastové lahve během několika hodin

Zdroj fotografií: Canva

O plastu by se dalo říct, že je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Ukazuje se to zejména v poslední době, kdy vyvstává otázka, co s touto těžce rozložitelnou hmotou. Vědci našli možné řešení do budoucna. Je jím mutantní bakteriální enzym, který je schopný rozložit plastové lahve během několika hodin.

Unikátní enzym redukuje lahve na chemikálie, které jsou pak použity k výrobě nových nádob. Cílem společnosti Carbios, která se na jeho výzkumu podílela, je začít recyklovat v průmyslovém měřítku do pěti let. Jsme první společností, která uvedla tuto technologii na trh. Naším cílem je být v provozu do roku 2024 až 2025 ve velkém průmyslovém měřítku,“ vysvětlil zástupce generálního ředitele společnosti Carbios Martin Stephan. Pokud se tyto ambice naplní, tak by mohlo dojít k zásadnímu snížení množství plastu, které končí na skládkách. Informoval o tom deník The Guardian.

Informace o novém enzymu zveřejnil na začátku dubna odborný časopis Nature. Výzkum začal screeningem sta tisíc mikroogranismů, které byly považované za nadějné kandidáty. Součástí studie byl i klíčový enzym, který rozkládá listy v kompostu. Ten se podařilo vědcům objevit před osmi lety. Odborníci enzym zanalyzovali a zmutovali za účelem zlepšit jeho schopnosti rozkládat plast, ze kterého se vyrábějí PET lahve.

Optimalizovaný enzym pak výzkumníci použili k rozložení tuny láhví. Výsledek byl dechberoucí – k 90procentnímu rozkladu došlo během pouhých deseti hodin. Zdá se, že před sebou máme objev budoucnosti. Rozložený materiál byl následně využit k výrobě nových plastových lahví.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.