Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytvořili enzym, který rozloží plastové lahve během několika hodin

Zdroj fotografií: Canva

O plastu by se dalo říct, že je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Ukazuje se to zejména v poslední době, kdy vyvstává otázka, co s touto těžce rozložitelnou hmotou. Vědci našli možné řešení do budoucna. Je jím mutantní bakteriální enzym, který je schopný rozložit plastové lahve během několika hodin.

Unikátní enzym redukuje lahve na chemikálie, které jsou pak použity k výrobě nových nádob. Cílem společnosti Carbios, která se na jeho výzkumu podílela, je začít recyklovat v průmyslovém měřítku do pěti let. Jsme první společností, která uvedla tuto technologii na trh. Naším cílem je být v provozu do roku 2024 až 2025 ve velkém průmyslovém měřítku,“ vysvětlil zástupce generálního ředitele společnosti Carbios Martin Stephan. Pokud se tyto ambice naplní, tak by mohlo dojít k zásadnímu snížení množství plastu, které končí na skládkách. Informoval o tom deník The Guardian.

Informace o novém enzymu zveřejnil na začátku dubna odborný časopis Nature. Výzkum začal screeningem sta tisíc mikroogranismů, které byly považované za nadějné kandidáty. Součástí studie byl i klíčový enzym, který rozkládá listy v kompostu. Ten se podařilo vědcům objevit před osmi lety. Odborníci enzym zanalyzovali a zmutovali za účelem zlepšit jeho schopnosti rozkládat plast, ze kterého se vyrábějí PET lahve.

Optimalizovaný enzym pak výzkumníci použili k rozložení tuny láhví. Výsledek byl dechberoucí – k 90procentnímu rozkladu došlo během pouhých deseti hodin. Zdá se, že před sebou máme objev budoucnosti. Rozložený materiál byl následně využit k výrobě nových plastových lahví.

Související články

Zaručeně zlepší den

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…