Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci úspěšně otestovali metodu, která může vrátit zrak milionům lidí postižených slepotou

Ilustrační foto.:Pexels

Poprvé v historii se vědcům podařilo úspěšně otestovat zrakové implantáty, které poskytnou slepým pacientům naději na lepší život. Vědečtí pracovníci z amerického John A. Moran Eye Center tohoto skvělého výsledku dosáhli po 30 letech výzkumu.

Objev by mohl poskytnout slepým lidem lepší mobilitu, možnost identifikovat okolní osoby, dveře či auta. Může zvýšit nezávislost a bezpečí těchto lidí. K těmto cílům v současnosti směřujeme,“ uvedl Richard Normann z John A. Moran Eye Center.

Zařízení funguje na principu miniaturní elektrody implantované do mozku, která zachycuje signál vysílaný speciálními brýlemi vybavenými kamerou. Snímaný obraz je tak přenášen přímo do zrakové kůry. Metoda je kompatibilní s lidským tělem a zcela bezpečná.

Ilustrační foto: Freepik

První pacientkou na světě, u které vědci přístroj vyzkoušeli, byla Španělka Berna Gomez. Po 16 letech absolutní slepoty zapříčiněné toxickou neuropatií očních nervů se Gomez dočkala částečného obnovení zraku. Při experimentech pacientka dokázala rozpoznat černé linie na bílém pozadí, a dokonce i rozeznávat mezi některými písmeny.

Podle vědců lze docílit ještě lepších výsledků spojením činnosti většího množství elektrod. Tato otázka však zůstává nezodpovězená a výzkumníky čeká ještě celá řada dalších experimentů, než se jim metodu podaří zdokonalit k využití v praxi.

Zdroj: John A. Moran Eye Center

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak předejít demenci? Vědci ji dovedou odhalit už devět let před diagnózou

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Jedenáct minut rychlé chůze snižuje riziko předčasného úmrtí, tvrdí angličtí vědci

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…