Poprvé v historii se vědcům podařilo úspěšně otestovat zrakové implantáty, které poskytnou slepým pacientům naději na lepší život. Vědečtí pracovníci z amerického John A. Moran Eye Center tohoto skvělého výsledku dosáhli po 30 letech výzkumu.
„Objev by mohl poskytnout slepým lidem lepší mobilitu, možnost identifikovat okolní osoby, dveře či auta. Může zvýšit nezávislost a bezpečí těchto lidí. K těmto cílům v současnosti směřujeme,“ uvedl Richard Normann z John A. Moran Eye Center.
Zařízení funguje na principu miniaturní elektrody implantované do mozku, která zachycuje signál vysílaný speciálními brýlemi vybavenými kamerou. Snímaný obraz je tak přenášen přímo do zrakové kůry. Metoda je kompatibilní s lidským tělem a zcela bezpečná.
První pacientkou na světě, u které vědci přístroj vyzkoušeli, byla Španělka Berna Gomez. Po 16 letech absolutní slepoty zapříčiněné toxickou neuropatií očních nervů se Gomez dočkala částečného obnovení zraku. Při experimentech pacientka dokázala rozpoznat černé linie na bílém pozadí, a dokonce i rozeznávat mezi některými písmeny.
Podle vědců lze docílit ještě lepších výsledků spojením činnosti většího množství elektrod. Tato otázka však zůstává nezodpovězená a výzkumníky čeká ještě celá řada dalších experimentů, než se jim metodu podaří zdokonalit k využití v praxi.
Zdroj: John A. Moran Eye Center
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…