Že špenát má příznivé účinky pro lidské tělo, není žádnou novinkou. Vědci z Americké univerzity ve Washingtonu však objevili jeho další využití pro napájení palivových článků. Ze špenátu vyrábějí katalyzátor, který urychluje napájení palivových článků a kov-vzduchových baterií, které se využívají například v elektromobilech.
K využití špenátu pro napájení je potřeba zeleninu přeměnit z listové formy na tenké uhlíkové vrstvy. Ty pak působí jako urychlovač při redukci kyslíku v palivových článcích a kov-vzduchových bateriích. V bateriích a článcích totiž probíhají dvě reakce, z nichž ta, při které dochází k redukci kyslíku, je pomalejší a omezuje tedy výdej energie z těchto zařízení.
Vědci se proto snažili najít levný a netoxický katalyzátor, který by redukci kyslíku urychlil. Jako vhodný materiál pro jeho výrobu zvolili špenát, jehož výhodou je kromě jiného snadné pěstování a nenáročnost. „Metoda, kterou jsme testovali, produkuje vysoce aktivní katalyzátory na bázi uhlíku. Pochází ze špenátu, který je obnovitelnou surovinou. Věříme, že překonává komerční platinové katalyzátory v aktivitě i stabilitě,“ uvedl vedoucí výzkumu Shouzhong Zou.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…