Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili nové využití špenátu. Pomůže v elektrochemickém odvětví

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Že špenát má příznivé účinky pro lidské tělo, není žádnou novinkou. Vědci z Americké univerzity ve Washingtonu však objevili jeho další využití pro napájení palivových článků. Ze špenátu vyrábějí katalyzátor, který urychluje napájení palivových článků a kov-vzduchových baterií, které se využívají například v elektromobilech.

K využití špenátu pro napájení je potřeba zeleninu přeměnit z listové formy na tenké uhlíkové vrstvy. Ty pak působí jako urychlovač při redukci kyslíku v palivových článcích a kov-vzduchových bateriích. V bateriích a článcích totiž probíhají dvě reakce, z nichž ta, při které dochází k redukci kyslíku, je pomalejší a omezuje tedy výdej energie z těchto zařízení.

Vědci se proto snažili najít levný a netoxický katalyzátor, který by redukci kyslíku urychlil. Jako vhodný materiál pro jeho výrobu zvolili špenát, jehož výhodou je kromě jiného snadné pěstování a nenáročnost. „Metoda, kterou jsme testovali, produkuje vysoce aktivní katalyzátory na bázi uhlíku. Pochází ze špenátu, který je obnovitelnou surovinou. Věříme, že překonává komerční platinové katalyzátory v aktivitě i stabilitě,“ uvedl vedoucí výzkumu Shouzhong Zou.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…