Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili 35 milionů let starý hmyz uvězněný v jantaru

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Díky mezinárodní výzkumné spolupráci zahrnující Granadskou univerzitu (UGR) byl objeven dosud nepopsaný druh hmyzu Calliarcys antiquus, píše server Interesting Engineering.

Arnold Staniczek ze Státního přírodovědného muzea ve Stuttgartu uvedl, že objevený jedinec patří k druhu jepic. Zajímavostí je, že byl zakonzervován v kusu baltského jantaru, o němž se předpokládá, že je starý 35 až 47 milionů let. Hmyz se podařilo důkladně prozkoumat a identifikovat díky odborným znalostem profesora Javiera Alba-Tercedora z oddělení zoologie UGR, který pomocí mikrotomografie (pozn. red.: speciální metoda zobrazování vnitřní struktury objektů) vytvořil jasné fotografie hmyzu.

Profesor zmiňuje, že podmínky, za kterých byl hmyz objeven, velice přispěly k jeho detailnímu studiu, zejména konzervační schopnost jantaru a jeho průhlednost.

Zdroj: Javier Alba-Tercedor

Srovnání s jinými druhy

Dosud nepopsaný druh jepice byl poté srovnáván s existujícími druhy rodu díky odborným znalostem Romana Godunka z Entomologického ústavu AV ČR. Zároveň byla evoluční proměna druhu konzultována s týmem polských odborníků na Univerzitě v Lodži. Michal Grabowski a tým Tomasze Rewicze zakončili své zkoumání analýzou DNA živých zvířat téhož rodu jepic.

„Všechno to zkrátka začalo objevem krásného hmyzu, který upoutal pozornost odborných očí vědce. A to si nakonec vyžádalo nadšenou spolupráci a detektivní práci pěti vědců sídlících ve výzkumných centrech umístěných ve čtyřech zemích, kteří po aplikaci nejnovějších technik konečně dokázali pojmenovat a popsat hmyz, který zůstal uzamčen v kapce jantaru po miliony let,“ zakončuje profesor Alba-Tercedor.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Slavné skalní město Petra odhalilo další zajímavost

Studie ukazuje, že národy s méně penězi jsou často ty nejradostnější

Čeští vědci vyvinuli sondu, která rozezná stromy napadené kůrovcem

Lidé spokojení se svým životem jsou méně náchylní k infarktu nebo mrtvici

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…