Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili 35 milionů let starý hmyz uvězněný v jantaru

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Díky mezinárodní výzkumné spolupráci zahrnující Granadskou univerzitu (UGR) byl objeven dosud nepopsaný druh hmyzu Calliarcys antiquus, píše server Interesting Engineering.

Arnold Staniczek ze Státního přírodovědného muzea ve Stuttgartu uvedl, že objevený jedinec patří k druhu jepic. Zajímavostí je, že byl zakonzervován v kusu baltského jantaru, o němž se předpokládá, že je starý 35 až 47 milionů let. Hmyz se podařilo důkladně prozkoumat a identifikovat díky odborným znalostem profesora Javiera Alba-Tercedora z oddělení zoologie UGR, který pomocí mikrotomografie (pozn. red.: speciální metoda zobrazování vnitřní struktury objektů) vytvořil jasné fotografie hmyzu.

Profesor zmiňuje, že podmínky, za kterých byl hmyz objeven, velice přispěly k jeho detailnímu studiu, zejména konzervační schopnost jantaru a jeho průhlednost.

Zdroj: Javier Alba-Tercedor

Srovnání s jinými druhy

Dosud nepopsaný druh jepice byl poté srovnáván s existujícími druhy rodu díky odborným znalostem Romana Godunka z Entomologického ústavu AV ČR. Zároveň byla evoluční proměna druhu konzultována s týmem polských odborníků na Univerzitě v Lodži. Michal Grabowski a tým Tomasze Rewicze zakončili své zkoumání analýzou DNA živých zvířat téhož rodu jepic.

„Všechno to zkrátka začalo objevem krásného hmyzu, který upoutal pozornost odborných očí vědce. A to si nakonec vyžádalo nadšenou spolupráci a detektivní práci pěti vědců sídlících ve výzkumných centrech umístěných ve čtyřech zemích, kteří po aplikaci nejnovějších technik konečně dokázali pojmenovat a popsat hmyz, který zůstal uzamčen v kapce jantaru po miliony let,“ zakončuje profesor Alba-Tercedor.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…