Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve zlínské zoo se vylíhlo osm želviček pralesních

Zdroj fotografií: Zoo Zlín

Zlínská zoo hlásí další chovatelský úspěch. Tamním pečovatelům vykouzlil úsměv na tváři úspěšných odchov osmi želv pralesních. Tato mláďata jsou napříč evropskými zahradami poměrně ojedinělá. Za uplynulý rok se jich ve 40 institucích narodilo pouze 21. Ve zlínské zoologické zahradě se tento druh želvy objevil poprvé v roce 2001, přičemž na první mládě tam čekali dlouhých 11 let. Od té doby se tam podařilo odchovat 31 jedinců.

Po vylíhnutí želvičky zhruba pět až sedm dnů nepřijímaly potravu, dostatek živin jim zajistil vstřebaný vaječný žloutek. Nyní mláďátka dostávají především listy pampelišky nebo na jemno nakrájenou mrkev. Prozatím se nacházejí v inkubátoru, kde se vylíhly, je tam navíc dalších 10 vajec. Je tedy velmi pravděpodobné, že v budoucnu přibudou další mláďata.

Domovinou želv pralesních jsou bažinaté oblasti jihoamerického pralesa. Vyskytují se v Brazílii, Bolívii, Venezuele, jižní Kolumbii a Ekvádoru. Patří k největším želvám na světě, váha dospělého jedince se pohybuje kolem 15 kilogramů. Ve zlínské zoo je možné si prohlédnout kromě pěti dospělých želv pralesních také želvy mohutné, podlouhlé, pardálí a ostruhaté.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…