Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve zlínské zoo se vylíhlo osm želviček pralesních

Zdroj fotografií: Zoo Zlín

Zlínská zoo hlásí další chovatelský úspěch. Tamním pečovatelům vykouzlil úsměv na tváři úspěšných odchov osmi želv pralesních. Tato mláďata jsou napříč evropskými zahradami poměrně ojedinělá. Za uplynulý rok se jich ve 40 institucích narodilo pouze 21. Ve zlínské zoologické zahradě se tento druh želvy objevil poprvé v roce 2001, přičemž na první mládě tam čekali dlouhých 11 let. Od té doby se tam podařilo odchovat 31 jedinců.

Po vylíhnutí želvičky zhruba pět až sedm dnů nepřijímaly potravu, dostatek živin jim zajistil vstřebaný vaječný žloutek. Nyní mláďátka dostávají především listy pampelišky nebo na jemno nakrájenou mrkev. Prozatím se nacházejí v inkubátoru, kde se vylíhly, je tam navíc dalších 10 vajec. Je tedy velmi pravděpodobné, že v budoucnu přibudou další mláďata.

Domovinou želv pralesních jsou bažinaté oblasti jihoamerického pralesa. Vyskytují se v Brazílii, Bolívii, Venezuele, jižní Kolumbii a Ekvádoru. Patří k největším želvám na světě, váha dospělého jedince se pohybuje kolem 15 kilogramů. Ve zlínské zoo je možné si prohlédnout kromě pěti dospělých želv pralesních také želvy mohutné, podlouhlé, pardálí a ostruhaté.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzácné vikingské poklady našli amatérští archeologové v Dánsku

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…