Zlínská zoo hlásí další chovatelský úspěch. Tamním pečovatelům vykouzlil úsměv na tváři úspěšných odchov osmi želv pralesních. Tato mláďata jsou napříč evropskými zahradami poměrně ojedinělá. Za uplynulý rok se jich ve 40 institucích narodilo pouze 21. Ve zlínské zoologické zahradě se tento druh želvy objevil poprvé v roce 2001, přičemž na první mládě tam čekali dlouhých 11 let. Od té doby se tam podařilo odchovat 31 jedinců.
Po vylíhnutí želvičky zhruba pět až sedm dnů nepřijímaly potravu, dostatek živin jim zajistil vstřebaný vaječný žloutek. Nyní mláďátka dostávají především listy pampelišky nebo na jemno nakrájenou mrkev. Prozatím se nacházejí v inkubátoru, kde se vylíhly, je tam navíc dalších 10 vajec. Je tedy velmi pravděpodobné, že v budoucnu přibudou další mláďata.
Domovinou želv pralesních jsou bažinaté oblasti jihoamerického pralesa. Vyskytují se v Brazílii, Bolívii, Venezuele, jižní Kolumbii a Ekvádoru. Patří k největším želvám na světě, váha dospělého jedince se pohybuje kolem 15 kilogramů. Ve zlínské zoo je možné si prohlédnout kromě pěti dospělých želv pralesních také želvy mohutné, podlouhlé, pardálí a ostruhaté.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…