Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Švédsku funguje obchodní centrum nabízející jen věci z druhé ruky

Zdroj fotografie: retuna.se

Přijít do obchodního centra, nakoupit jako vždycky, a přitom neodejít s jediným novým produktem. I tak může vypadat realita. Přinejmenším ve Švédském městě Eskilstuna, kde funguje ReTuna Återbruksgalleria postavená na unikátním konceptu.

Zákazníci ve eskilstunském obchodním centru nemusejí zboží jen nakupovat, mohou se ho zde i zbavovat. Darované věci, jako jsou hračky, nábytek, oblečení či dekorace, jsou posléze probrány a vhodné kusy jsou roztříděny do jednotlivých obchodů. Tam je personál dále třídí a rozhoduje, které zboží půjde rovnou do prodeje a které se opraví, vylepší či předělá. Prosazují se zde hodnoty jako udržitelnost a cirkulární ekonomika.

Nákupní galerie funguje od srpna 2015 a rok od roku přiláká více návštěvníků. V roce 2017 se zde prodalo zboží v hodnotě přesahující 24 milionů korun. Záměr je přitom jasný – proměnit nákupy z druhé ruky v mainstream. Centrum své fungování doprovází také akcemi zaměřenými na osvětu. Konají se zde přednášky, tematické dny či workshopy, vše propojené ústředním tématem udržitelnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…