Ve Švédsku funguje obchodní centrum nabízející jen věci z druhé ruky

Zdroj fotografie: retuna.se

Přijít do obchodního centra, nakoupit jako vždycky, a přitom neodejít s jediným novým produktem. I tak může vypadat realita. Přinejmenším ve Švédském městě Eskilstuna, kde funguje ReTuna Återbruksgalleria postavená na unikátním konceptu.

Zákazníci ve eskilstunském obchodním centru nemusejí zboží jen nakupovat, mohou se ho zde i zbavovat. Darované věci, jako jsou hračky, nábytek, oblečení či dekorace, jsou posléze probrány a vhodné kusy jsou roztříděny do jednotlivých obchodů. Tam je personál dále třídí a rozhoduje, které zboží půjde rovnou do prodeje a které se opraví, vylepší či předělá. Prosazují se zde hodnoty jako udržitelnost a cirkulární ekonomika.

Nákupní galerie funguje od srpna 2015 a rok od roku přiláká více návštěvníků. V roce 2017 se zde prodalo zboží v hodnotě přesahující 24 milionů korun. Záměr je přitom jasný – proměnit nákupy z druhé ruky v mainstream. Centrum své fungování doprovází také akcemi zaměřenými na osvětu. Konají se zde přednášky, tematické dny či workshopy, vše propojené ústředním tématem udržitelnosti.

Autor článku

Kristýna Motlová