Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Švédsku funguje obchodní centrum nabízející jen věci z druhé ruky

Zdroj fotografie: retuna.se

Přijít do obchodního centra, nakoupit jako vždycky, a přitom neodejít s jediným novým produktem. I tak může vypadat realita. Přinejmenším ve Švédském městě Eskilstuna, kde funguje ReTuna Återbruksgalleria postavená na unikátním konceptu.

Zákazníci ve eskilstunském obchodním centru nemusejí zboží jen nakupovat, mohou se ho zde i zbavovat. Darované věci, jako jsou hračky, nábytek, oblečení či dekorace, jsou posléze probrány a vhodné kusy jsou roztříděny do jednotlivých obchodů. Tam je personál dále třídí a rozhoduje, které zboží půjde rovnou do prodeje a které se opraví, vylepší či předělá. Prosazují se zde hodnoty jako udržitelnost a cirkulární ekonomika.

Nákupní galerie funguje od srpna 2015 a rok od roku přiláká více návštěvníků. V roce 2017 se zde prodalo zboží v hodnotě přesahující 24 milionů korun. Záměr je přitom jasný – proměnit nákupy z druhé ruky v mainstream. Centrum své fungování doprovází také akcemi zaměřenými na osvětu. Konají se zde přednášky, tematické dny či workshopy, vše propojené ústředním tématem udržitelnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…