Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Švédsku funguje obchodní centrum nabízející jen věci z druhé ruky

Zdroj fotografie: retuna.se

Přijít do obchodního centra, nakoupit jako vždycky, a přitom neodejít s jediným novým produktem. I tak může vypadat realita. Přinejmenším ve Švédském městě Eskilstuna, kde funguje ReTuna Återbruksgalleria postavená na unikátním konceptu.

Zákazníci ve eskilstunském obchodním centru nemusejí zboží jen nakupovat, mohou se ho zde i zbavovat. Darované věci, jako jsou hračky, nábytek, oblečení či dekorace, jsou posléze probrány a vhodné kusy jsou roztříděny do jednotlivých obchodů. Tam je personál dále třídí a rozhoduje, které zboží půjde rovnou do prodeje a které se opraví, vylepší či předělá. Prosazují se zde hodnoty jako udržitelnost a cirkulární ekonomika.

Nákupní galerie funguje od srpna 2015 a rok od roku přiláká více návštěvníků. V roce 2017 se zde prodalo zboží v hodnotě přesahující 24 milionů korun. Záměr je přitom jasný – proměnit nákupy z druhé ruky v mainstream. Centrum své fungování doprovází také akcemi zaměřenými na osvětu. Konají se zde přednášky, tematické dny či workshopy, vše propojené ústředním tématem udržitelnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.