Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Švédsku dostane dárce SMS, že krev pomohla jinému člověku

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Jak motivovat lidi k opakovanému dárcovství krve? Ve Švédsku nalezli zajímavé řešení. Pokud tam darujete krev, nemocnice vás okamžitě informuje, že krev použili, a vy jste tak zachránili nějakému člověku život.

Nemocnice po celém světě neustále nabádají občany, aby darovali krev a pomohli tak lidem s vážným zraněním. Dárců je však stále nedostatek a nemocnice tak přicházejí s novými metodami, jak nalákat potencionální zachránce lidských životů.

Ve Švédsku vymysleli způsob, jak lidi motivovat k tomu, aby se k darování krve opakovaně vraceli. Po použití darované krve přijde dárci na mobil SMS, že krev pomohla jinému člověku. „Chceme dát dárcům zpětnou vazbu, a toto je vynikající způsob, jak to udělat. Musí to být skvělý pocit, když víte, že jste pomohli a možná i zachránili někomu život,“ řekla pro Independent Karolina Wiberg ze stockholmského pracoviště na odběr krve.

Dle pozitivních reakcí a nárůstu dárců se nová metoda ve Švédsku uchytila. Projekt začal před třemi roky a do dnes se zapojilo mnoho dalších nemocnic a pracovišť na odběr krve po celém Švédsku. „Dárcovství krve si díky těmto zprávám získává velkou publicitu na sociálních sítích. My ale i tak věříme, že si k nám lidé opravdu najdou cestu opět a přijdou krev darovat i podruhé,“ uzavřela pro Independent Karolina Wiberg.

Zdroj: dennikn.sk

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.