Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vdechněte rostlinám nový život – pořiďte si pokojovku z druhé ruky

Ilustrační foto: Depositphotos

Plant parenting, neboli rostlinné rodičovství, se v poslední době se stává trendem. Za tímto novým pojmem se však neskrývá nic jiného než staré známé pěstování pokojových rostlin. Něco se však přece jen změnilo – mnoho pěstitelů dnes raději sahá po pokojovkách z druhé ruky.

Nejen že zdobí interiér, pokojovky jsou také velmi přínosné pro naši psychiku. Rostliny v domácnosti působí proti stresu a zklidňují mysl. Již dávno víme, jak blahodárně působí příroda na lidský organismus, a není nic snazšího, než si její část přinést domů. Příjemným bonusem je, že nám pokojovky pomohou být produktivnější a lépe se soustředit.

Pokojovky a starost o ně nás na chvíli odvádí od obrazovek a pomáhá nám vypnout. Podle studií může mít pečování o rostlinky dokonce terapeutické účinky a pomáhat při depresích, úzkostech nebo jiných psychických problémech.

Popularita pokojovek roste

Starost o pokojovky je stále oblíbenější u mladých lidí, u kterých také započal trend second hand rostlin. Dnes se až o třetinu pokojovek starají lidé od 18 do 35 let. Nezřídka se stává, že si člověk vytvoří k rostlince silný vztah, potom to k pojmu plant parenting, tedy rostlinnému rodičovství, už není vůbec daleko.

Důkazem růstu popularity pokojovek jsou například nově vzniklé projekty. Možná jste už slyšeli o projektu Pokojovky, za kterým stojí tři nadšené pěstitelky. Na svém webu i ve svých knihách radí, jak na to, aby vaše milované rostlinky neopustil život. Dalším projektem jsou například Kvítka v bytě, která mají na kontě už několik knih o pokojových rostlinách.

Ilustrační foto: Depositphotos

V minulém roce například probíhal projekt #rostlinyseniorum, v rámci kterého se vybíraly finanční prostředky k tomu, aby květiny mohly dělat společnost seniorům. Taková pokojovka je totiž velmi vděčným dárkem, dokonce ještě lepším než řezané květy. Obdarovanému dlouho vydrží a při každém zalévání si vzpomenete na toho, kdo mu dárek dal. To vědí i Zuzka s Tomášem, kteří založili projekt Daruj mi pokojovku.

Pokojovky z druhé ruky

Zboží z druhé ruky je příležitostí, jak ušetřit peníze i planetu. Pojem secondhand si většinou spojujeme s oblečením, jen o módu však už dávno nejde. Z druhé ruky si lze pořídit téměř vše od elektroniky, přes knížky až po pokojové rostliny.

Pro mnoho lidí dnes hraje při rozhodování o koupi důležitou roli právě udržitelnost. A proto raději než utratit nemálo peněz za pokojovku vypěstovanou a dovezenou z druhého konce světa zamíří do facebookových skupin a pořídí si rostliny z druhé ruky, které mohou ještě dlouho dělat radost.

K získání květin z druhé ruky se často používá tzv. swap, neboli vzájemná výměna květin. Průkopníkem pokojovek z druhé ruky se stal projekt s příznačným názvem Second handed flowers. Zakladatelka projektu u sebe nechávala přečkat květiny, dokud nenašly nového majitele.

Kam pro pokojovky z druhé ruky zamířit?

A kam zamířit pro pokojovky z druhé ruky? Nejlépe do největší české facebookové skupiny ZELENÝ SWAP (Výměna rostlin), která spojuje již téměř 40 tisíc rostlinných nadšenců. A k čemu přesně skupina slouží? „Skupina ZELENÝ SWAP je pro všechny milovníky rostlin, kteří si chtějí vyměňovat s láskou rozpěstované kytičky a omezit tak nákupy ze supermarketů a velkopěstíren,” uvádějí správkyně v popisu skupiny.

V této skupině si můžete domluvit například výměnu semínek, řízků nebo samotných rostlin. Když se vám nedaří o pokojovku starat nebo už pro ni nemáte v bytě místo, můžete ji ve skupině poslat dál a vdechnout ji tak druhý život.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací ze SlowFemme.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…