Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Včasná diagnóza rakoviny prostaty či varlat může zachránit život. Jak vypadá správná prevence?

Pravidelné samovyšetření varlat je zásadní pro včasné odhalení nádoru. Foto: Loono, Jiří Jaroš

Listopad patří celosvětové osvětové kampani Movember zaměřené na ochranu mužského zdraví. Letošní kampaň s názvem VERCAJK V CAJKU upozorňuje na důležitost prevence rakoviny prostaty a varlat.

Kampaní VERCAJK V CAJKU chceme muže motivovat a inspirovat k tomu, aby se vyšetření prostaty nebáli, nestyděli se, a objednali se na něj včas. Chápeme, že starost o mužské partie může být pro někoho choulostivé téma, kampaň by měla mužům říct, že jsme v tom všichni spolu a že není důvod k obavám ani studu,“ uvedl koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině Jiří Hofreitr.

Ilustrační foto: Depositphotos

Rakovina prostaty nejčastěji postihuje muže ve věku 65 až 79 let, může se však vyskytnout i u čtyřicátníka. Na preventivní prohlídku k urologovi by se měli alespoň jednou ročně objednat muži starší padesáti let, všichni muži pociťující subjektivní problémy a muži, kteří mají rakovinu prostaty v rodině.

Na prevenci své pacienty v rámci kampaně upozorňují také praktičtí lékaři. Nádor lze většinou odhalit z testu krve, případně pohmatem či magnetickou rezonancí. Vyšetření netrvá déle než 30 minut.

Při samovyšetření varlat by měli muži sledovat hlavně změnu jejich velikosti, tvaru a povrchu. Foto: Loono, Zuzana Šlechtová

Kromě preventivních prohlídek by se muži měli věnovat také pravidelnému samovyšetření varlat. 5 minut času věnovaného jednou měsíčně prevenci může lidem zachránit život. 99 % mužů projde při včasném odhalení nádoru úspěšnou léčbou. Při pohmatu je důležité všímat si změny velikosti, tvaru nebo povrchu varlat. Nález bulky nemusí automaticky znamenat rakovinu varlat, je však nutné se neprodleně objednat ke kontrole.

Důležitou součástí prevence je také vzdělávání. Informace ověřené odborníky naleznou zájemci například na instagramovém účtu Loono či v podcastu Loono o zdraví, prevenci a inovacích v medicíně.

Zdroj: Loono, Muži proti rakovině, Česká urologická společnost

Související články

Zaručeně zlepší den

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Jak přispět turistikou na dobrou věc? Stačí zdolat 32 vrcholů

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…