Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Včasná diagnóza rakoviny prostaty či varlat může zachránit život. Jak vypadá správná prevence?

Pravidelné samovyšetření varlat je zásadní pro včasné odhalení nádoru. Foto: Loono, Jiří Jaroš

Listopad patří celosvětové osvětové kampani Movember zaměřené na ochranu mužského zdraví. Letošní kampaň s názvem VERCAJK V CAJKU upozorňuje na důležitost prevence rakoviny prostaty a varlat.

Kampaní VERCAJK V CAJKU chceme muže motivovat a inspirovat k tomu, aby se vyšetření prostaty nebáli, nestyděli se, a objednali se na něj včas. Chápeme, že starost o mužské partie může být pro někoho choulostivé téma, kampaň by měla mužům říct, že jsme v tom všichni spolu a že není důvod k obavám ani studu,“ uvedl koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině Jiří Hofreitr.

Ilustrační foto: Depositphotos

Rakovina prostaty nejčastěji postihuje muže ve věku 65 až 79 let, může se však vyskytnout i u čtyřicátníka. Na preventivní prohlídku k urologovi by se měli alespoň jednou ročně objednat muži starší padesáti let, všichni muži pociťující subjektivní problémy a muži, kteří mají rakovinu prostaty v rodině.

Na prevenci své pacienty v rámci kampaně upozorňují také praktičtí lékaři. Nádor lze většinou odhalit z testu krve, případně pohmatem či magnetickou rezonancí. Vyšetření netrvá déle než 30 minut.

Při samovyšetření varlat by měli muži sledovat hlavně změnu jejich velikosti, tvaru a povrchu. Foto: Loono, Zuzana Šlechtová

Kromě preventivních prohlídek by se muži měli věnovat také pravidelnému samovyšetření varlat. 5 minut času věnovaného jednou měsíčně prevenci může lidem zachránit život. 99 % mužů projde při včasném odhalení nádoru úspěšnou léčbou. Při pohmatu je důležité všímat si změny velikosti, tvaru nebo povrchu varlat. Nález bulky nemusí automaticky znamenat rakovinu varlat, je však nutné se neprodleně objednat ke kontrole.

Důležitou součástí prevence je také vzdělávání. Informace ověřené odborníky naleznou zájemci například na instagramovém účtu Loono či v podcastu Loono o zdraví, prevenci a inovacích v medicíně.

Zdroj: Loono, Muži proti rakovině, Česká urologická společnost

Související články

Zaručeně zlepší den

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Hledal zlato, ale našel jiný poklad – téměř dokonale mumifikované mládě mamuta staré přes 30 tisíc let

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Riziko vzniku Alzheimera snižují až o 49 % omega-3 mastné kyseliny. Kde je najdeme?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…