Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vánoční třídicí manuál. Jak správně naložit s odpadem, který zbude po svátcích?

5 minut radosti
Při třídění balicího papíru se zaměřte na jeho povrchovou úpravu. Zdroj: unsplash.com

Kapr, stromeček, nadšené trhání balicího papíru. I když se snažíme to s nákupy nepřehánět, v období vánočních svátků většinou vznikne větší množství odpadu, než jsme zvyklí. Co s přepáleným olejem, dárkovými taškami a dekorací, když oslavy skoční? Přinášíme vám přehledný manuál, díky kterému budou Vánoce šťastné a veselé i pro naši planetu.

Olej z pánve do dřezu nepatří

Ať už preferujete kapra nebo řízek, prskající pánvička ke svátečním dnům tak nějak patří. Co ale se zčernalým olejem, který na ní po smažení zůstane? Pokud máte ve zvyku vylít ho do dřezu nebo záchodové mísy, zadržte. To je totiž to nejhorší, co můžete udělat. Olej a voda nikdy nebyly kamarádi a jednoduše se nesmísí. Olej tak zůstane na hladině, ztuhne a usadí se v odpadních trubkách. Na kanalizaci ucpanou tukovou vrstvou z okolních domácností opravdu není hezký pohled. Její odstranění stojí hodně peněz a životní prostředí vám také nepoděkuje.

Kam tedy s olejem z pánvičky nebo friťáku? Nechte ho vychladnout a slijte do PET lahve. Jakmile ji naplníte, máte hned několik možností, jak s ní naložit. Když budete mít cestu na sběrný dvůr, vezměte ji s sebou. Ve městech můžete stále častěji narazit také na černé popelnice přímo určené pro sběr kuchyňských olejů a tuků. Dříve byly standardem spíše ve větších městech, obce v České republice ale měly povinnost do roku 2020 zajistit tyto speciální kontejnery, zapátrejte tak ve svém okolí, jestli se už objevily. Pokud černý kontejner přeci jen nenajdete a do sběrného dvora jet nechcete, hoďte uzavřenou lahev s olejem do směsného odpadu. Nikdy ji nadávejte do žlutého kontejneru na třídění plastu, mohli byste obsah celého kontejneru znehodnotit.

Olej ze smažení nikdy nevylévejte do odpadu. Zdroj: pixabay.com

Není papír jako papír

Patříte k rodinám, kde se papír z dárků zběsile trhá? Pak by vás mělo zajímat, jako ho správně vytřídit. V první řadě je třeba se podívat na to, jaký balicí papír Ježíšek použil. Stále oblíbenější jsou přírodní, již recyklované balicí papíry, které lze jednoduše vyhodit do modrého kontejneru. Papír by neměl být výrazně znečištěný, mastný nebo ulepený, malý zbytek lepicí pásky ale nevadí. Lesklé, voskované a křídové papíry, tedy všechny s povrchovou úpravou, už by ale měly putovat do směsného odpadu.

Stejné pravidlo platí u dárkových tašek, i když tady bychom se přimlouvali k jejich opětovnému využití. Pokud ale nějaké tašky přeci jen chcete vyhodit, ty klasické hoďte do modrého kontejneru a ty laminované do směsného odpadu. Do směsi patří také celofánové sáčky, které nelze recyklovat.

Obaly od svíček můžete upcyklovat

Pokud si sváteční atmosféru rádi doplníte plápolající svíčkou, potěší vás, že jejich třídění není složité. Vypálené vaničky od svíček patří do směsi. A co se sklenými obaly? Nejlepší řešení je zbylý vosk rozpustit a nádobu pořádně vymýt. Použít ji pak můžete na výrobu nové svíčky, dekorace nebo klidně v kuchyni. V případě, že si na tvoření moc nepotrpíte a skla se zbytkem vosku se chcete zbavit, šup s ním do směsi.

Odzdobený vánoční strom nevyhazujte do přírody, stačí ho dát k popelnici. Zdroj: pixabay.com

Živý vedle popelnice, umělý na sběrný dvůr

Odstrojování stromečků je sice ještě daleko, určitě se ale vyplatí vědět, kam s ním. Důkladně odzdobený živý stromeček můžete odvézt na sběrný dvůr nebo ho nechat u popelnic. Většina měst a obcí chce po svátcích usnadnit obyvatelům život a svoz stromečků nabízí. Myslete ale na to, že popelářské auto není všemocné. Pokud jste měli strom s průměrem kmene větším než 5 centimetrů, rozřežte ho na menší, zhruba metrové kusy. Ani ty pak neházejte do popelnice, ale nechte je ležet na zemi vedle ní. Živé stromky se občas dají využít i jinak. Sledujte výzvy místní zoo nebo farmářů, často po Vánocích poptávají jehličnany pro zvířátka. Pokud se chcete zbavit vysloužilého umělého stromku, udělejte si výlet na sběrný dvůr. Do žlutého kontejneru rozhodně nepatří.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…