Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vánoční třídicí manuál. Jak správně naložit s odpadem, který zbude po svátcích?

5 minut radosti
Při třídění balicího papíru se zaměřte na jeho povrchovou úpravu. Zdroj: unsplash.com

Kapr, stromeček, nadšené trhání balicího papíru. I když se snažíme to s nákupy nepřehánět, v období vánočních svátků většinou vznikne větší množství odpadu, než jsme zvyklí. Co s přepáleným olejem, dárkovými taškami a dekorací, když oslavy skoční? Přinášíme vám přehledný manuál, díky kterému budou Vánoce šťastné a veselé i pro naši planetu.

Olej z pánve do dřezu nepatří

Ať už preferujete kapra nebo řízek, prskající pánvička ke svátečním dnům tak nějak patří. Co ale se zčernalým olejem, který na ní po smažení zůstane? Pokud máte ve zvyku vylít ho do dřezu nebo záchodové mísy, zadržte. To je totiž to nejhorší, co můžete udělat. Olej a voda nikdy nebyly kamarádi a jednoduše se nesmísí. Olej tak zůstane na hladině, ztuhne a usadí se v odpadních trubkách. Na kanalizaci ucpanou tukovou vrstvou z okolních domácností opravdu není hezký pohled. Její odstranění stojí hodně peněz a životní prostředí vám také nepoděkuje.

Kam tedy s olejem z pánvičky nebo friťáku? Nechte ho vychladnout a slijte do PET lahve. Jakmile ji naplníte, máte hned několik možností, jak s ní naložit. Když budete mít cestu na sběrný dvůr, vezměte ji s sebou. Ve městech můžete stále častěji narazit také na černé popelnice přímo určené pro sběr kuchyňských olejů a tuků. Dříve byly standardem spíše ve větších městech, obce v České republice ale měly povinnost do roku 2020 zajistit tyto speciální kontejnery, zapátrejte tak ve svém okolí, jestli se už objevily. Pokud černý kontejner přeci jen nenajdete a do sběrného dvora jet nechcete, hoďte uzavřenou lahev s olejem do směsného odpadu. Nikdy ji nadávejte do žlutého kontejneru na třídění plastu, mohli byste obsah celého kontejneru znehodnotit.

Olej ze smažení nikdy nevylévejte do odpadu. Zdroj: pixabay.com

Není papír jako papír

Patříte k rodinám, kde se papír z dárků zběsile trhá? Pak by vás mělo zajímat, jako ho správně vytřídit. V první řadě je třeba se podívat na to, jaký balicí papír Ježíšek použil. Stále oblíbenější jsou přírodní, již recyklované balicí papíry, které lze jednoduše vyhodit do modrého kontejneru. Papír by neměl být výrazně znečištěný, mastný nebo ulepený, malý zbytek lepicí pásky ale nevadí. Lesklé, voskované a křídové papíry, tedy všechny s povrchovou úpravou, už by ale měly putovat do směsného odpadu.

Stejné pravidlo platí u dárkových tašek, i když tady bychom se přimlouvali k jejich opětovnému využití. Pokud ale nějaké tašky přeci jen chcete vyhodit, ty klasické hoďte do modrého kontejneru a ty laminované do směsného odpadu. Do směsi patří také celofánové sáčky, které nelze recyklovat.

Obaly od svíček můžete upcyklovat

Pokud si sváteční atmosféru rádi doplníte plápolající svíčkou, potěší vás, že jejich třídění není složité. Vypálené vaničky od svíček patří do směsi. A co se sklenými obaly? Nejlepší řešení je zbylý vosk rozpustit a nádobu pořádně vymýt. Použít ji pak můžete na výrobu nové svíčky, dekorace nebo klidně v kuchyni. V případě, že si na tvoření moc nepotrpíte a skla se zbytkem vosku se chcete zbavit, šup s ním do směsi.

Odzdobený vánoční strom nevyhazujte do přírody, stačí ho dát k popelnici. Zdroj: pixabay.com

Živý vedle popelnice, umělý na sběrný dvůr

Odstrojování stromečků je sice ještě daleko, určitě se ale vyplatí vědět, kam s ním. Důkladně odzdobený živý stromeček můžete odvézt na sběrný dvůr nebo ho nechat u popelnic. Většina měst a obcí chce po svátcích usnadnit obyvatelům život a svoz stromečků nabízí. Myslete ale na to, že popelářské auto není všemocné. Pokud jste měli strom s průměrem kmene větším než 5 centimetrů, rozřežte ho na menší, zhruba metrové kusy. Ani ty pak neházejte do popelnice, ale nechte je ležet na zemi vedle ní. Živé stromky se občas dají využít i jinak. Sledujte výzvy místní zoo nebo farmářů, často po Vánocích poptávají jehličnany pro zvířátka. Pokud se chcete zbavit vysloužilého umělého stromku, udělejte si výlet na sběrný dvůr. Do žlutého kontejneru rozhodně nepatří.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…