Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vánoce ve světě: 12 tradic, které možná neznáte

Netradičních vánočních zvyků jsou po světě tisíce. Ilustrační foto: Pexels

Klasické české tradice jako darování jmelí a polibek pod ním, psaní dopisu Ježíškovi a jeho vyhlížení na Štědrý večer nebo sledování vánočních pohádek při chroupání cukroví máme asi všichni zažité. Taktéž by u nás Vánoce nebyly Vánocemi bez kapra a bramborového salátu. Jak to mají ale ve světě? Santa Clause nebo Dědu Mráze všichni známe, ale co další zajímavé vánoční tradice?

Vánoční pochody


U nás si obecně na pochody a různé průvody nepotrpíme, ve světě jsou ale velmi oblíbené, takže tomu nemůže být jinak ani o Vánocích. Zástupy lidí se dívají na své oblíbené vánoční postavy v nazdobených vozech, sami nosí převleky a různé masky. Krásných vánočních průvodů se můžete účastnit v Jižní Koreji, v kanadském Torontu, v různých městech USA, v Londýně, v Austrálii, v Mexiku, ale třeba i v rakouském Štýrském Hradci.

V amerických vánočních pochodech nemůže chybět Santa Claus. Ilustrační foto: Pixabay

The Elf on the Shelf


Schválně necháváme název v původním znění, abyste viděli, že jde o slovní hříčku. Jde o jednu z novějších amerických tradic, která pochází z příběhu o Santa Clausovi, jehož elfové dohlíží na děti a pak mu předávají informace, aby věděl, jestli byly hodné nebo zlé. Elfové se tedy přesouvají na různá místa v domě a typicky shlížejí z různých vysokých skříněk a poliček. Děti elfy milují, mají totiž magické schopnosti. Nesmějí se jich ale dotknout, protože by kouzla ztratili a už by se nedostali zpět k Santovi.

Ošklivé vánoční svetry


Kdysi byly pletené vánoční svetry klasickým americkým a anglickým oděvem každých Vánoc – rodiče a prarodiče to brali skoro jako povinnost. Tato tradice je ale ve světle nových módních výstřelků spíše pro smích, a tak mladí často pořádají party, na kterých se předhánějí v tom, kdo na sobě bude mít ošklivější vánoční svetr. Podobný názor na tuto tradici jsme mohli vidět i v kultovním filmu Deník Bridget Jones.

Vánoční ranní koupačka ve studené vodě


U nás se otužilci pravidelně koupou ve zmrzlých vodách kolem Nového roku. Zvláště v Británii, ale také v Irsku si rádi dopřávají ranní koupání ve studené řece nebo zamrzlém rybníku ráno na Boží hod. Jen v plavkách a santových červenobílých čepičkách skákají do vody lidé každého věku.

Schovejte košťata!


Tato dávná tradice je typická pro Norsko. Na Štědrý večer se musí v domě schovat všechna košťata. Má to odehnat čarodějnice a zlé duchy, aby nemohli najít nic, na čem by mohli létat.

Ulicemi na kolečkových bruslích


Předtím, než Venezuelani usednou k vánoční hostině, vytáhnou kolečkové brusle a brázdí si to ulicemi Caracasu do kostela. Je to tak známá a oblíbená tradice, že se ulice uzavírají automobilové dopravě, aby se nikomu nic nestalo.

Obří lucerny


V sobotu před Štědrým dnem se ve městě San Fernando na Filipínách účastní 11 vesnic každoroční soutěže ve vytváření obřích luceren. Jde o oblíbený festival, který láká nejen místní, ale i cizince. Nejdříve šlo o malé lucerničky, ale s přibývajícími roky se vesnice trumfovaly hlavně co do velikosti svítidel.

Yule Goat se staví pouze ve švédském městě Gävle. Foto: Depositphotos

Švédská Yule Goat


Ve vytváření obřích skulptur si libují i ve Švédsku. Každý rok budují obrovskou slaměnou kozu, která má kolem 12 metrů na výšku, 7 metrů na délku a váží přes 3 tuny. Koza je totiž důležitým vánočním švédským symbolem. Yule Goat se staví pouze ve městě Gävle první adventní neděli a boří se na Nový rok. Jejímu stavění přihlíží tisíce lidí, dokonce se streamuje online.

Smažené housenky


Na Vánoce si v Jižní Africe pochutnávají na úplně jiných pochoutkách, než je kapr. Jako my smažíme řízek, oni si na oleji smaží vánoční housenky – speciální druh, který hýří barvami. Říká se, že jejich konzumace přináší do nového roku nějaké to štěstí navíc.

Vánoční nakládačky


My si bez nakládaných okurek nedovedeme představit bramborový salát, v USA mají ale nakládačky na stromečku. Podle tradice by se na vánočním stromku totiž měla ukrývat zelená ozdoba. První dítko, které ji objeví, může ráno otevírat dárky jako první. Často je tato zelená ozdoba právě ve tvaru okurky, někteří je dokonce sbírají. Říká se, že podobné ozdoby dovezl jeden dodavatel z Německa a vytvořil si k tomu dobrý marketingový příběh.

Louskáčci jsou pestrobarevné dřevěné figurky. Ilustrační foto: Pexels

Ochránci louskáčci


Také poctivě louskáte ořechy do cukroví před Vánoci? To by se vám mohli líbit styloví louskáčci, kteří patří mezi oblíbenou vánoční výzdobu. Tato tradice pochází z německého folklóru, podle něhož má louskáček přinést štěstí rodině a chránit domov. V jejich tradiční podobě nesměli chybět na štědrovečerním stole a využívali se při dezertu, který vždy obsahoval lískové nebo pekanové ořechy.

Yule Log


Tradiční francouzský vánoční dezert má velmi zvláštní podobu – vypadá totiž jako poleno. Jde ale o jednoduchou a chutnou roládu. Yule Log mělo významné postavení zvláště v severské historii. Šlo o celý strom, který se vybíral speciálně pro příležitost hoření o Vánocích. Kmen se jednoduše dal do krbu či kamen a postupně hořel po 12 dní – od Štědrého dne až do 5. ledna. Tato tradice se roznesla do různých koutů Evropy a o mnoho století později ji ve Francii nahradilo topení. Poleno se tak objevuje alespoň na talíři.

Autorský článek Barbary Tesařové

Související články

Zaručeně zlepší den

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…