Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V zahrádkaření jsme opět překonali sami sebe. Roste zájem o sekačky i ohleduplnost k sousedům

Ilustrační foto: Unsplash

Více času stráveného doma i jarní deště, které rozbujely české zahrady – důvodů, proč zájem o základní prvky zahrádkářské techniky stoupl o třetinu, může být několik. Dlouhý je také seznam benefitů, které zahrádkaření přináší. Patří k nim více času stráveného venku a v pohybu, aktivní odpočinek a odbourávání stresu nebo třeba rozvoj kreativity.

V rodinných domech žije polovina Čechů a zahrádkaření se věnuje každý čtvrtý. Nejčastěji pečují o půdu v okolí svého obydlí nebo na chatách či v zahrádkových koloniích. Za rostoucím zájmem o sekací zahradní techniku stojí podle Michala Buzka, šéfa analytiků nákupního rádce Heureka.cz, právě více času stráveného na zahradách a chalupách spolu se snahou připravit se na omezení cestování.

Zájem o sekačky neustále roste. Ilustrační foto: Freepik

Nejpopulárnější byly zahradní traktory, jejichž prodej oproti rekordnímu roku 2020 narostl o dalších 126 procent. Lidé za ně zaplatí v průměru 40 tisíc korun. „Zhruba polovina prodaných traktorů jsou traktory se sběrným košem, které se často dají využít i v zimě například pro odklízení sněhu,“ řekl Buzek agentuře ČTK. Mezi sekačkami, jejichž prodej podle analýzy zpracované společností Heureka.cz vzrostl o 38 procent, dominují ty na benzínový pohon.

Pro zahradní nářadí a techniku pak Češi nemíří jen do specializovaných prodejen. Například v hypermarketech Globus se tohoto typu zboží prodalo o 15 procent více. Podle ředitelky nepotravinového sortimentu Moniky Růžičkové stoupla také poptávka po relaxačních prvcích, jako jsou vířivky a prolézačky. Co se týče techniky, narůstá ohleduplnost k sousedům a s ní i zájem o akumulátorový pohon. „Kritériem je nyní tichost přístroje a ani tahat za sebou šňůru do elektriky není komfortní. Oproti minulému roku se zvýšil prodej akumulátorové zahradní techniky téměř o 20 procent,“ dodává Růžičková.

Zdroje: ČTK, Projekt Prostory tiché udržitelnosti

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…