V Senegalu vznikne díky Češce plastová stavba v ekologickém duchu

Zdroj fotografie: Yagama Lucky zone

„Kdyby mi někdo před třemi lety řekl, že utratím všechny své úspory za pozemek v Africe a budu na něm stavět místo pro workshopy z PET lahví, tak bych mu určitě řekla, že se zbláznil. Pozemek vlastním dohromady s Bacarym. On je místní a já jsem cizinka…“

Tak by se dal ve zkratce shrnout projekt nazvaný Yagana Lucky Zone. Ale vlastně by byla škoda příběh zkracovat. Na jeho začátku, v roce 2016, odjela Lucie Masopustová poprvé do Senegalu. Místo ji pro svou nevyzpytatelnost rychle přirostlo k srdci, a tak po návratu domů netrvalo dlouho a opět do západoafrické země odcestovala. A záhy bylo jasno. Žena se zamilovala do afrického kontinentu i zdejšího muže a rok nato zde koupila pozemek.

Nyní už v Senegalu vzniká multikulturní prostor, jehož stavební materiál není úplně běžný – PET lahve. Místo bude sloužit nejen k setkávání, bude využitelné pro cestovatele toužící po autentickém zážitku, workshopy i neziskové organizace a jejich projekty. Taky dá práci místním – ať už při samotné stavbě, nebo v rámci služeb pro budoucí návštěvníky.

Nápad má navíc i ekologický podtext – nejen že se využije plastový odpad, ale navíc se místní naučí stavět domy z plastových lahví. V Senegalu by mělo jít o vůbec první plastovou stavbu. Záměr je možné zrealizovat i díky úspěšné crowdfundingové kampani.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Z rostoucí obliby kompostování se radují nejen žížaly. Na náš život má zásadní vliv

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura