Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Přerově otevřeli moderní parkovací dům pro kola

Zdroj: Magistrát města Přerova

Cyklisté v Přerově mohou nyní svá kola zaparkovat v novém parkovacím domě. Ten je určen výhradně pro ně a vedle přerovského nádraží se otevřel jen nedávno.

Parkovací dům pro kola je založen na samoobslužném systému. „Proces uložení je jednoduchý – cyklista najede s kolem na plošinu, zaplatí a speciální výtah během pár vteřin vyveze a uloží jeho kolo do příslušné přihrádky,“ popsal majitel firmy Systematica, která stavbu dodala, Rudolf Bernart. Zákazník si poté odebere parkovací lístek, který znovu použije při vyzvedávání kola prostým přiložením ke čtečce.

hipster man fastening fixed gear bike with lockCena parkovného je spíše symbolická, činí 5 korun na den. Pokud doba parkování přesáhne 24 hodin, automaticky se započítá další pětikoruna a čas se prodlouží o den. Maximální doba parkování je 30 dní.

Smysl parkovacího domu tkví především v tom, že umožňuje cyklistům parkovat v suchu a bezpečí. Jejich kolům tak nehrozí poškození, natož krádež. Uschovat je možné i helmu či menší zavazadlo přidělané k bicyklu. Služba je dostupná nonstop.

Skleněné parkoviště je vysoké 11 metrů a pojme 118 kol, vhodné je i pro elektrokola. Stavba je na Moravě první svého druhu. Inspiraci čerpala z podobného objektu v Hradci Králové. Do budoucna se v Přerově zvažuje vybudování půjčovny kol a veřejné cyklopumpy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…