Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Přerově otevřeli moderní parkovací dům pro kola

Zdroj: Magistrát města Přerova

Cyklisté v Přerově mohou nyní svá kola zaparkovat v novém parkovacím domě. Ten je určen výhradně pro ně a vedle přerovského nádraží se otevřel jen nedávno.

Parkovací dům pro kola je založen na samoobslužném systému. „Proces uložení je jednoduchý – cyklista najede s kolem na plošinu, zaplatí a speciální výtah během pár vteřin vyveze a uloží jeho kolo do příslušné přihrádky,“ popsal majitel firmy Systematica, která stavbu dodala, Rudolf Bernart. Zákazník si poté odebere parkovací lístek, který znovu použije při vyzvedávání kola prostým přiložením ke čtečce.

hipster man fastening fixed gear bike with lockCena parkovného je spíše symbolická, činí 5 korun na den. Pokud doba parkování přesáhne 24 hodin, automaticky se započítá další pětikoruna a čas se prodlouží o den. Maximální doba parkování je 30 dní.

Smysl parkovacího domu tkví především v tom, že umožňuje cyklistům parkovat v suchu a bezpečí. Jejich kolům tak nehrozí poškození, natož krádež. Uschovat je možné i helmu či menší zavazadlo přidělané k bicyklu. Služba je dostupná nonstop.

Skleněné parkoviště je vysoké 11 metrů a pojme 118 kol, vhodné je i pro elektrokola. Stavba je na Moravě první svého druhu. Inspiraci čerpala z podobného objektu v Hradci Králové. Do budoucna se v Přerově zvažuje vybudování půjčovny kol a veřejné cyklopumpy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.