Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Praze zavádějí chytré veřejné hodiny. V čem jsou jedinečné?

Modré hodiny typu Pulkrabek, na kterých je technologie testována. Zdroj fotografie: THMP

Společnost kráčí stále kupředu, proto nikoho nepřekvapí chytré veřejné hodiny, které se nově objevily v Praze. Stroje jsou řízeny dálkově z holešovické centrály provozní společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP). Odtamtud také pracovníci ihned zjistí, když se stroj zpožďuje či když praskne žárovka, která hodiny v noci osvětluje.

Podnik testuje dálkový přístup na třech desítkách hodin napříč Prahou. Data se přes mobilní síť odesílají automaticky na server společnosti. „Případnou poruchu tak budou moci dispečeři řešit podstatně rychleji, než kdyby se o ní dozvěděli na základě periodických kontrol nebo hlášení občanů,“ uvedl radní hlavního města Jan Chabr.

Společnost může na dálku kontrolovat stav ciferníků, synchronizaci času nebo funkčnost hodinového osvětlení. Software také umožní sledovat stav baterie. Poslouží i jako důležitý zdroj dat pro další zefektivnění servisu. „Uchovává totiž informace o tom, kdy nastala nějaká porucha, jak dlouho jsou hodiny napájeny ze sítě nebo z baterie, jaký je stav komunikace, případně jakou dobu nejsou hodiny synchronizované. Všechny tyto údaje jsou pro nás z hlediska zlepšování služeb pro občany samozřejmě důležité,“ upřesnil předseda představenstva THMP Tomáš Jálek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…