Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Praze vznikne digitální mapa bezbariérových přístupů do budov i parků

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Digitální mapa bezbariérovosti, která bude v budoucnosti dostupná i jako aplikace na mobilních telefonech, se bude týkat pražských památek, úřadů, parků i lékáren. Lidé ji najdou na webových stránkách magistrátu a přehledně si tam vyhledají, jestli a jakým způsobem je daný objekt bezbariérový.

Ze začátku bude mapa zohledňovat pražské památky a veřejná prostranství, časem by měly na mapu přibýt i pošty, lékárny, zastávky městské dopravy či přechody pro chodce. „V první fázi se bude v památkové rezervaci mapovat asi sto devadesát objektů a jejich okolí. Náklady na jeden budou přibližně dva až tři tisíce korun,“ řekl předseda výboru pro školství a sociální věci pražského magistrátu Patrik Nacher. Celkem se investice vyšplhá asi na půl milionu korun.

Při tvorbě mapy bude magistrát vycházet především z informací, které shromáždila Pražská organizace vozíčkářů. Po vytvoření budou moci uživatelé na chyby nebo možnosti vylepšení magistrát upozorňovat, ale přímo do mapy zasahovat nebude možné. „Chceme, aby byla data garantovaná. Pokud nám někdo dá podnět, jdeme si ho ověřit,“ vysvětlila koordinátorka programu Přes bariéry Pražské organizace vozíčkářů Marie Málková.

Magistrát předpokládá, že digitální mapa pomůže jak zdravotně handicapovaným, tak i například matkám s kočárky. Kromě mapy si budou lidé moci v systému vyhledat i bezbariérový dopravní spoj. Vizí do budoucna je i propojení mapy s informace od Českých drah ohledně bezbariérovosti nádraží.

Zdroj: Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Za tajné sundání kondomu doživotí. Které státy aplikují tvrdé tresty?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…