Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Praze vznikne digitální mapa bezbariérových přístupů do budov i parků

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Digitální mapa bezbariérovosti, která bude v budoucnosti dostupná i jako aplikace na mobilních telefonech, se bude týkat pražských památek, úřadů, parků i lékáren. Lidé ji najdou na webových stránkách magistrátu a přehledně si tam vyhledají, jestli a jakým způsobem je daný objekt bezbariérový.

Ze začátku bude mapa zohledňovat pražské památky a veřejná prostranství, časem by měly na mapu přibýt i pošty, lékárny, zastávky městské dopravy či přechody pro chodce. „V první fázi se bude v památkové rezervaci mapovat asi sto devadesát objektů a jejich okolí. Náklady na jeden budou přibližně dva až tři tisíce korun,“ řekl předseda výboru pro školství a sociální věci pražského magistrátu Patrik Nacher. Celkem se investice vyšplhá asi na půl milionu korun.

Při tvorbě mapy bude magistrát vycházet především z informací, které shromáždila Pražská organizace vozíčkářů. Po vytvoření budou moci uživatelé na chyby nebo možnosti vylepšení magistrát upozorňovat, ale přímo do mapy zasahovat nebude možné. „Chceme, aby byla data garantovaná. Pokud nám někdo dá podnět, jdeme si ho ověřit,“ vysvětlila koordinátorka programu Přes bariéry Pražské organizace vozíčkářů Marie Málková.

Magistrát předpokládá, že digitální mapa pomůže jak zdravotně handicapovaným, tak i například matkám s kočárky. Kromě mapy si budou lidé moci v systému vyhledat i bezbariérový dopravní spoj. Vizí do budoucna je i propojení mapy s informace od Českých drah ohledně bezbariérovosti nádraží.

Zdroj: Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Přinášíme tipy na smysluplné dárky. Udělají vám radost a zároveň pomohou druhým

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.