Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Praze vznikne digitální mapa bezbariérových přístupů do budov i parků

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Digitální mapa bezbariérovosti, která bude v budoucnosti dostupná i jako aplikace na mobilních telefonech, se bude týkat pražských památek, úřadů, parků i lékáren. Lidé ji najdou na webových stránkách magistrátu a přehledně si tam vyhledají, jestli a jakým způsobem je daný objekt bezbariérový.

Ze začátku bude mapa zohledňovat pražské památky a veřejná prostranství, časem by měly na mapu přibýt i pošty, lékárny, zastávky městské dopravy či přechody pro chodce. „V první fázi se bude v památkové rezervaci mapovat asi sto devadesát objektů a jejich okolí. Náklady na jeden budou přibližně dva až tři tisíce korun,“ řekl předseda výboru pro školství a sociální věci pražského magistrátu Patrik Nacher. Celkem se investice vyšplhá asi na půl milionu korun.

Při tvorbě mapy bude magistrát vycházet především z informací, které shromáždila Pražská organizace vozíčkářů. Po vytvoření budou moci uživatelé na chyby nebo možnosti vylepšení magistrát upozorňovat, ale přímo do mapy zasahovat nebude možné. „Chceme, aby byla data garantovaná. Pokud nám někdo dá podnět, jdeme si ho ověřit,“ vysvětlila koordinátorka programu Přes bariéry Pražské organizace vozíčkářů Marie Málková.

Magistrát předpokládá, že digitální mapa pomůže jak zdravotně handicapovaným, tak i například matkám s kočárky. Kromě mapy si budou lidé moci v systému vyhledat i bezbariérový dopravní spoj. Vizí do budoucna je i propojení mapy s informace od Českých drah ohledně bezbariérovosti nádraží.

Zdroj: Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…