V Praze testují projekt třídění kuchyňského bioodpadu

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Pixabay, praha.eu

Nejen ekologové, ale i politici či psychologové se zabývají tím, jak lépe motivovat lidi k třídění odpadu. Odpověď může být relativně snadná. Jedním z prvních kroků by mohlo být co největší usnadnění recyklace. Dobrým příkladem může být Praha, která spustila pilotní projekt svozu kuchyňského odpadu – tedy bioodpadu živočišného a rostlinného původu z domácností.

Magistrát hlavního města Prahy označuje tento druh odpadu jako takzvaný gastroodpad. Ten zahrnuje kosti, maso, zbytky nedojedených pokrmů, prošlé potraviny nebo zbytky ovoce a zeleniny z přípravy pokrmů. Na sběr gastroodpadu budou sloužit speciální hnědé nádoby s oranžovým víkem. Celkem bude v rámci projektu zapůjčeno sto kontejnerů na území Prahy 5, 6 a 7. Po vyhodnocení pilotního projektu by měla být služba postupně rozšířena po celém území české metropole.

Vysbíraný materiál bude odvážen na bioplynovou stanici, kde bude vážen, monitorován a drcen. Pro bioplynové stanice je vhodný právě tento druh odpadu, tedy s vyšším obsahem vody. Jde o potraviny, které již prošly nějakým procesem zpracování jako uvařená jídla, prošlé potraviny či cukrovinky. Naopak není vhodné tento typ odpadu spalovat přímo ve spalovnách, protože snižuje výhřevnost. I proto je důležité bioodpady vytřídit a zpracovat jiným způsobem.

Svoz gastroodpadu je jedním z kroků, kterými Praha naplňuje svou vizi fungování cirkulární ekonomiky. Ta je součástí klimatického závazku, který Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo loni v červnu.

Zdroj: ekolist.cz, gastro.praha.eu

Související články

Zaručeně zlepší den

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Z rostoucí obliby kompostování se radují nejen žížaly. Na náš život má zásadní vliv

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura