Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Praze testují projekt třídění kuchyňského bioodpadu

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Pixabay, praha.eu

Nejen ekologové, ale i politici či psychologové se zabývají tím, jak lépe motivovat lidi k třídění odpadu. Odpověď může být relativně snadná. Jedním z prvních kroků by mohlo být co největší usnadnění recyklace. Dobrým příkladem může být Praha, která spustila pilotní projekt svozu kuchyňského odpadu – tedy bioodpadu živočišného a rostlinného původu z domácností.

Magistrát hlavního města Prahy označuje tento druh odpadu jako takzvaný gastroodpad. Ten zahrnuje kosti, maso, zbytky nedojedených pokrmů, prošlé potraviny nebo zbytky ovoce a zeleniny z přípravy pokrmů. Na sběr gastroodpadu budou sloužit speciální hnědé nádoby s oranžovým víkem. Celkem bude v rámci projektu zapůjčeno sto kontejnerů na území Prahy 5, 6 a 7. Po vyhodnocení pilotního projektu by měla být služba postupně rozšířena po celém území české metropole.

Vysbíraný materiál bude odvážen na bioplynovou stanici, kde bude vážen, monitorován a drcen. Pro bioplynové stanice je vhodný právě tento druh odpadu, tedy s vyšším obsahem vody. Jde o potraviny, které již prošly nějakým procesem zpracování jako uvařená jídla, prošlé potraviny či cukrovinky. Naopak není vhodné tento typ odpadu spalovat přímo ve spalovnách, protože snižuje výhřevnost. I proto je důležité bioodpady vytřídit a zpracovat jiným způsobem.

Svoz gastroodpadu je jedním z kroků, kterými Praha naplňuje svou vizi fungování cirkulární ekonomiky. Ta je součástí klimatického závazku, který Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo loni v červnu.

Zdroj: ekolist.cz, gastro.praha.eu

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový lék na cukrovku pomohl lidem shodit čtvrtinu tělesné hmotnosti

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…