V Praze se otevřelo Bistro Mezi řádky. Zaměstnává šest lidí s handicapem

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: praha.eu

Novým provozovatelem bistra v Nové radnici na Mariánském náměstí v Praze se stala skupina podniků Etincelle, která se zaměřuje na sociální podnikání. Slavnostní znovuotevření Bistra Mezi řádky po roční pauze proběhlo 3. září. Zákazníci tam mohou chodit každý všední den a spolehnout se na servis zaměstnanců, mimo jiné i šesti lidí s lehkým mentálním nebo kombinovaným postižením.

Bistro bylo více než rok zavřené, teď do něj ale jiný provozovatel přinesl zcela nový koncept. Na návštěvníky bude čekat káva i další nápoje, snídaňové menu, pečivo slané i sladké, koláčky, teplá jídla i polévky z čerstvých sezónních potravin z vlastní farmy. „Aktuální nabídku budeme upravovat podle potřeb a od října postupně rozšiřovat. Vedle hotových jídel plánujeme i minutková jídla – těstoviny, rizota a saláty,“ popsal Jakub Knězů, ředitel a zakladatel Etincelle. Společnost ve své síti kaváren, pekáren a dalších podniků zaměstnává na 150 handicapovaných.

Slavnostního otevření bistra se zúčastnil primátor Prahy Zdeněk Hřib, ale i spisovatelka Bára Nesvadbová a další osobnosti. „Bistro bude provozovat společnost, jejímž posláním je aktivně podporovat osoby s mentálním nebo fyzickým handicapem a pomáhat je zapojovat do společnosti. Zároveň jsem rád, že klade důraz na ekologii a používání regionálních potravin,“ řekl Hřib. „Jsem nesmírně ráda, že právě magistrát jde společnosti příkladem v rámci přesvědčení, že menšina je většinou, že lidství je jen jedno,“ dodala spisovatelka Nesvadbová.

Související články

Společnost

Olomoučtí vědci přispějí svým objevem k léčbě nádorů

Inspirace

V Ostravě se narodil vzácný lemur mongoz

Inspirace

Česko je podle cizinců 7. nejlepší zemí k životu na světě

Inspirace

Unikátní pražská laboratoř simuluje pěstování potravin na Marsu

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Tučňáci v zoo se bez návštěvníků nudili. Chovatelé je vzali do muzea

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura