Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Praze se otevřelo Bistro Mezi řádky. Zaměstnává šest lidí s handicapem

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: praha.eu

Novým provozovatelem bistra v Nové radnici na Mariánském náměstí v Praze se stala skupina podniků Etincelle, která se zaměřuje na sociální podnikání. Slavnostní znovuotevření Bistra Mezi řádky po roční pauze proběhlo 3. září. Zákazníci tam mohou chodit každý všední den a spolehnout se na servis zaměstnanců, mimo jiné i šesti lidí s lehkým mentálním nebo kombinovaným postižením.

Bistro bylo více než rok zavřené, teď do něj ale jiný provozovatel přinesl zcela nový koncept. Na návštěvníky bude čekat káva i další nápoje, snídaňové menu, pečivo slané i sladké, koláčky, teplá jídla i polévky z čerstvých sezónních potravin z vlastní farmy. „Aktuální nabídku budeme upravovat podle potřeb a od října postupně rozšiřovat. Vedle hotových jídel plánujeme i minutková jídla – těstoviny, rizota a saláty,“ popsal Jakub Knězů, ředitel a zakladatel Etincelle. Společnost ve své síti kaváren, pekáren a dalších podniků zaměstnává na 150 handicapovaných.

Slavnostního otevření bistra se zúčastnil primátor Prahy Zdeněk Hřib, ale i spisovatelka Bára Nesvadbová a další osobnosti. „Bistro bude provozovat společnost, jejímž posláním je aktivně podporovat osoby s mentálním nebo fyzickým handicapem a pomáhat je zapojovat do společnosti. Zároveň jsem rád, že klade důraz na ekologii a používání regionálních potravin,“ řekl Hřib. „Jsem nesmírně ráda, že právě magistrát jde společnosti příkladem v rámci přesvědčení, že menšina je většinou, že lidství je jen jedno,“ dodala spisovatelka Nesvadbová.

Související články

Inspirace

Náplavku pod Rašínovým nábřežím oživí lavičky i galerie

Inspirace

V Praze se otevřela první kavárna s deskovými hrami

Inspirace

Projekt Stůl pro jednoho nabízí 1 teplé jídlo denně lidem bez domova

Inspirace

Nově otevřené bistro Střecha dává práci sociálně znevýhodněným

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.