Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V oceánech končí mnoho odpadu z pevniny. Jak tomu zamezit?

Zdroj fotografií: Bigstockphoto.com, Canva

V mořských vodách končí až osm milionů tun odpadu ročně. Většinu z nich tvoří plasty. Ty významně ohrožují mořské živočichy či ptáky a celý ekosystém.

Současná krize způsobená pandemií nového koronaviru má i vedlejší efekt. Působením různých restrikcí po celém světě je vidět, jak se příroda opět nadechuje. Pročišťuje se vzduch i vody. Divoká zvířata i mořští živočichové se vracejí do míst, kde je lidé už roky neviděli. Debata kolem ochrany životního prostředí se tak dostává do popředí.

Jedním z palčivých ekologických problémů je i znečištění oceánů, které je už alarmující. Nezisková organizace WWF uvádí, že i odpad, který hodíme stovky kilometrů od moře, může nakonec skončit v oceánech. Údajně až 80 procent plastů v oceánech pochází z pevniny. Zbytek je z lodní dopravy. Uvádí se, že ročně zahyne kvůli plastům v oceánech 100 tisíc mořských živočichů a až jeden milion mořských ptáků. Fotografie, na kterých jsou ostatky velryb nebo ptáků s žaludky plnými odpadky, kolují na sociálních sítích čím dál častěji.

Z našich koupelen rovnou do moře

Jak se může stát, že se odpad z pevniny dostane do moře? WWF uvádí hned několik důvodů. 

  • Pokud vyhodíme plasty do recyklovatelného odpadu, není výjimkou, že při manipulaci s ním mohou lehké věci jako sáčky a igelitové tašky prostě odletět. Dostanou se do řek, odtud do moří a oceánů.
  • Podobné je to s odpadky odhozenými mimo koše a sběrné nádoby. Vítr a déšť je může smést z cest do kanálů, potůčků či řek, odtud do moří a oceánů.
  • Svoji roli zde hraje i nelegální odvoz odpadu. 
  • Řada lidí vyhazuje odpad přímo do záchoda – tampony, vložky, mokré ubrousky a odličovací tampony. Uvolňují se z nich mikroplasty, které čističky nezachytí.
  • Problémem je i syntetické oblečení. Během praní v pračce se z něj uvolňují umělohmotná mikrovlákna. Čističky odpadních vod nejsou schopné všechna zachytit. Mikroplasty jsou tak velkým problémem oceánů. Dokonce se zjistilo, že 100 procent mláďat mořských želv je má v žaludku.

Kde všechny ty plasty jsou?

Už od roku 1988 se ví o tom, že v Tichém oceánu existuje plovoucí ostrov tvořený z odpadu. V současnosti se jeho velikost blíží k trojnásobku rozlohy Francie, váží asi 80 tisíc tun a sahá až do hloubky 30 metrů. Leží v Tichém oceánu mezi Havají a Kalifornií v mezinárodních vodách. Tento velký pacifický koš, jak se mu také jinak přezdívá, v současné době tvoří z velké části plasty. Nejde jen o mikroplasty, jak se vědci v minulosti domnívali. Jde o větší kusy plastu, které pocházejí z výroby nebo z velkých dopravních lodí. 

Přitom odpad, který vidíme na hladině oceánů, představuje jen 1 procento z jeho celkového objemu. Ekologicky zaměřený zpravodajský portál Sustainability Times uvádí, že část plastů, které se dostanou do moře, se působením proudů a větrů vrátí na pevninu. A to nejen na pláže, ale i do okolní zeleně, což opět představuje obrovské riziko pro živočichy.

Další velká část plastů se působením vody a některých organismů jednoduše rozloží na mikročástice, které se následně dostanou ještě hlouběji pod hladinu.

Jak mohou se znečištěním oceánů bojovat jednotlivci?

  • Dejte sbohem elektroodpadu – řada plastů pochází i z našich mobilů, tabletů a jiných moderních technologických vychytávek. Pravdou je, že jen malá část z našich smartfonů je recyklovatelná. Kupujte kvalitní přístroje, které vám dlouho vydrží a jdou opravit. Radši si pořiďte obal na mobil, než abyste museli po pár měsících kupovat nový přístroj. Volte však obaly na mobil z rozložitelných materiálů nebo ze dřeva.
  • Dávejte si pozor, jaké oblečení kupujete. Jak je řečeno výše, stačí jedno vyprání, aby se z vašeho trička uvolnily do vody umělohmotné mikročástice. Čistička odpadních vod všechny nezachytí. Ty se pak dostávají do vody a odtud do těch nejmenších mořských živočichů. Proto volte oblečení z přírodních materiálů bez umělohmotných potisků.
  • Překvapením pro vás asi bude, že mikroplasty jsou obsaženy i v kosmetice nebo čistících prostředcích. Vždy se tak informujte, zda kupujete produkt bez přidaných umělohmotných částic. V Británii už je prodej některých těchto těchto výrobků od roku 2018 zakázaný. Stejné nařízení by mělo být přijato pro celou EU. Návrh byl podán v lednu 2019.
  • Kupujte co nejméně balené vody. Ne všechny země nebo oblasti mají tu výhodu, že mají pitnou vodu. Proto pokud máte pitnou vodu z vodovodu, snažte se využívat tu a na výlety si s sebou noste láhev na opakované použití.
  • Velkým problémem jsou i oharky od cigaret. Pokud patříte mezi kuřáky, myslete na to vždy, když típnete cigaretu. Oharek rozhodně nevyhazujte na zem. Umělohmotný filtr se v přírodě hned tak nerozloží. Při pravidelné akci International Coastal Cleanup Day, kterou každoročně pořádá organizace Ocean Conservancy a při které dobrovolníci po celém světě čistí pláže, se v roce 2018 posbíralo 2,4 milionu cigaretových oharků. Na druhém místě se s 1,7 miliony kusy umístily obaly od potravin a na třetím s 1,6 miliony kusy plastové láhve.

Zodpovědné chování jedinců je důležité, ale stačit nebude. Postupně budou muset vlády přijmout i nové zákony, které výrobu plastů a nakládání s odpadem usměrní. Odborníci se také domnívají, že důležitou cestou je o možných rizikách neustále informovat a vzdělávat obyvatele v ochraně životního prostředí.

reklamní sdělení

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.