V Norsku vyplula první hybridní výletní loď. Produkuje o pětinu méně emisí

Zdroj fotografie: hurtigruten.com

Snahy o využití udržitelnějších zdrojů energie začínají prosakovat i do lodní dopravy. První výletní loď, která umí plout na elektrický pohon, se poprvé vydala na plavbu podél norského pobřeží.

Luxusní výletní loď MS Roald Amundsen pro 530 pasažérů je první lodí v mezinárodních vodách, která je schopná alespoň část cesty pohánět své motory pouze elektřinou z baterií. Stala se tak první velkou výletní lodí, která při plavbě nevypouští žádné skleníkové plyny. Loď je pojmenovaná po cestovateli Roaldu Amundsenovi, který jako první v roce 1911 přešel Antarktidu a dorazil na Severní pól.

Hybridní pohon však rozhodně neznamená omezení pohodlí pro cestující. Ti si mohou užívat všeho, na co jsou na luxusních výletních lodích zvyklí – od barů a restaurací, až po bazény a soukromé vířivky. I v rámci společenského vyžití však unikátní výletní loď nabízí něco extra – pasažéři mohou navštívit vědecké centrum, v němž se setkají s posádkou i expedičním týmem. Dostatek prostoru je i pro vzdělávací aktivity, přednášky a workshopy.

Výhody hybridního pohonu ale netkví jen ve snížení emisí. Díky efektivnímu vedení elektřiny dochází také ke snižování celkové spotřeby paliva. Elektrický pohon však, stejně jako u aut, znamená i minimalizaci hluku, který by jinak nepříznivě působil na život a komunikaci mořských živočichů.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Nové infopanely prozradí Brňanům, jaký vzduch dýchají

Inspirace

Olomoučtí studenti podporují africké zemědělce

Inspirace

Repetebox umožní e-shopům posílat zásilky bez zbytečného odpadu

Inspirace

Švýcarsko se chce do roku 2050 stát klimaticky neutrální zemí

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura