Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Nasavrkách na Chrudimsku se otevřel pravý keltský skanzen

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: skanzennasavrky.cz

Skanzen je rekonstrukcí keltského města z mladší doby železné, v němž ve své době žilo několik set až tisíc obyvatel. Napodobenina právě takového městečka vznikla díky skupině nadšenců ze sdružení Boii v Nasavrkách na Chrudimsku. Na návštěvníky tak čekají například ukázky běžného života v opevněném keltském hradišti, dobová řemesla nebo oslavy keltských svátků.

skanzen1Všechny velké stavby mají svoji předlohu v archeologických nálezech a tvůrci na stavbě navíc spolupracují s vědci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR a z Univerzity v Hradci Králové. Projekt tak bude díky tomu jediným skanzenem svého druhu ve střední Evropě, který takto věrně zachycuje podobu keltského města.

Keltský skanzen se otevřel veřejnosti ještě v nedokončené podobě, tu by měl získat v dubnu příštího roku. Tvůrci projektu tak chtějí stavbu doplnit o další dvory, přičemž v tuto chvíli shánějí finance na dokončení. „Myslíme si, že památkovou síť v Pardubickém kraji doplňujeme zajímavým způsobem. Rádi bychom skanzen dokončili v tom rozsahu, který jsme plánovali. Budeme shánět další peníze na další pokračování,“ doplnil Lukáš Blažek z Boi.

Zdroj: Česká televize, skanzennasavrky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.