V Nasavrkách na Chrudimsku se otevřel pravý keltský skanzen

Zdroj fotografií: skanzennasavrky.cz

Skanzen je rekonstrukcí keltského města z mladší doby železné, v němž ve své době žilo několik set až tisíc obyvatel. Napodobenina právě takového městečka vznikla díky skupině nadšenců ze sdružení Boii v Nasavrkách na Chrudimsku. Na návštěvníky tak čekají například ukázky běžného života v opevněném keltském hradišti, dobová řemesla nebo oslavy keltských svátků.

skanzen1Všechny velké stavby mají svoji předlohu v archeologických nálezech a tvůrci na stavbě navíc spolupracují s vědci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR a z Univerzity v Hradci Králové. Projekt tak bude díky tomu jediným skanzenem svého druhu ve střední Evropě, který takto věrně zachycuje podobu keltského města.

Keltský skanzen se otevřel veřejnosti ještě v nedokončené podobě, tu by měl získat v dubnu příštího roku. Tvůrci projektu tak chtějí stavbu doplnit o další dvory, přičemž v tuto chvíli shánějí finance na dokončení. „Myslíme si, že památkovou síť v Pardubickém kraji doplňujeme zajímavým způsobem. Rádi bychom skanzen dokončili v tom rozsahu, který jsme plánovali. Budeme shánět další peníze na další pokračování,“ doplnil Lukáš Blažek z Boi.

Zdroj: Česká televize, skanzennasavrky.cz

Autor článku

Barbora Jahodová