V Malawi začalo testování první vakcíny proti malárii

Zdroj fotografie: who.int

Malárie je jednou z nejrozšířenějších smrtelných nemocí na světě, ročně na ni zemře více než 400 tisíc lidí, z nichž většinu tvoří malé děti. V dubnu oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) zahájení pilotního testování vakcíny proti malárii v Malawi. Následovat budou další dva africké státy – Ghana a Keňa.

Vakcínu známou jako RTS, S vyvíjeli odborníci třicet let a přístupná bude pro děti do věku dvou let. „Malárie je neustálou hrozbou v afrických komunitách, kde bude tato vakcína podána. Nejchudší děti jí trpí nejvíce a jsou nejvíce ohroženy smrtí, “řekl Matshidiso Moeti, regionální ředitel WHO pro Afriku. V klinických studiích oborníci zjistili, že vakcína zabraňuje přibližně 4 z 10 případů malárie, včetně 3 z 10 případů závažné formy nemoci.

Vakcína RTS, S je doplňkovým nástrojem kontroly malárie. Společně s insekticidem ošetřenými lůžkovými sítěmi, postřikem do interiéru a včasným testováním a léčbou tvoří základní balíček opatření doporučených WHO pro prevenci. „Potřebujeme nová řešení, aby se reakce na malárii vrátila na správnou cestu, a tato vakcína nám dává slibný nástroj k tomu, abychom se tam dostali,“ řekl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Doplnil, že vakcína má potenciál zachránit desítky tisíc dětských životů.

Související články

Inspirace

Přispějte před Vánoci na dobrou věc. Známe ty nejzajímavější způsoby

Byznys

V Cincinnati směřuje jídlo namísto koše do pokrmu pro potřebné

Inspirace

Baristka se kvůli hluchému zákazníkovi naučila znakovou řeč

Inspirace

Dětem s cukrovkou pomůže speciální osobní robot

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura