Malárie je jednou z nejrozšířenějších smrtelných nemocí na světě, ročně na ni zemře více než 400 tisíc lidí, z nichž většinu tvoří malé děti. V dubnu oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) zahájení pilotního testování vakcíny proti malárii v Malawi. Následovat budou další dva africké státy – Ghana a Keňa.
Vakcínu známou jako RTS, S vyvíjeli odborníci třicet let a přístupná bude pro děti do věku dvou let. „Malárie je neustálou hrozbou v afrických komunitách, kde bude tato vakcína podána. Nejchudší děti jí trpí nejvíce a jsou nejvíce ohroženy smrtí, “řekl Matshidiso Moeti, regionální ředitel WHO pro Afriku. V klinických studiích oborníci zjistili, že vakcína zabraňuje přibližně 4 z 10 případů malárie, včetně 3 z 10 případů závažné formy nemoci.
Vakcína RTS, S je doplňkovým nástrojem kontroly malárie. Společně s insekticidem ošetřenými lůžkovými sítěmi, postřikem do interiéru a včasným testováním a léčbou tvoří základní balíček opatření doporučených WHO pro prevenci. „Potřebujeme nová řešení, aby se reakce na malárii vrátila na správnou cestu, a tato vakcína nám dává slibný nástroj k tomu, abychom se tam dostali,“ řekl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Doplnil, že vakcína má potenciál zachránit desítky tisíc dětských životů.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let
Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…