V Malawi začalo testování první vakcíny proti malárii

Zdroj fotografie: who.int

Malárie je jednou z nejrozšířenějších smrtelných nemocí na světě, ročně na ni zemře více než 400 tisíc lidí, z nichž většinu tvoří malé děti. V dubnu oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) zahájení pilotního testování vakcíny proti malárii v Malawi. Následovat budou další dva africké státy – Ghana a Keňa.

Vakcínu známou jako RTS, S vyvíjeli odborníci třicet let a přístupná bude pro děti do věku dvou let. „Malárie je neustálou hrozbou v afrických komunitách, kde bude tato vakcína podána. Nejchudší děti jí trpí nejvíce a jsou nejvíce ohroženy smrtí, “řekl Matshidiso Moeti, regionální ředitel WHO pro Afriku. V klinických studiích oborníci zjistili, že vakcína zabraňuje přibližně 4 z 10 případů malárie, včetně 3 z 10 případů závažné formy nemoci.

Vakcína RTS, S je doplňkovým nástrojem kontroly malárie. Společně s insekticidem ošetřenými lůžkovými sítěmi, postřikem do interiéru a včasným testováním a léčbou tvoří základní balíček opatření doporučených WHO pro prevenci. „Potřebujeme nová řešení, aby se reakce na malárii vrátila na správnou cestu, a tato vakcína nám dává slibný nástroj k tomu, abychom se tam dostali,“ řekl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Doplnil, že vakcína má potenciál zachránit desítky tisíc dětských životů.

Autor článku

Profilový obrázek