Záchranáři se díky vývojářům z Liberce dočkají spolehlivějšího vybavení. V bývalém Výzkumném ústavu textilních strojů se totiž podařilo vyvinout unikátní tkací stroj DIFA, který dokáže vyrobit 3D tkaniny z vysoce pevného polyesterového hedvábí. Ty se potom využívají zejména na nafukovací výrobky, například záchranné čluny nebo matrace. Vývoj začal loni ve spolupráci s tchajvanským výzkumným textilním institutem.
„Tchajvanci vyvinuli novou strukturu 3D tkaniny, na kterou získali patent. Neuměli ale postavit stroj, který by ji dokázal utkat. Proto oslovili nás,“ vysvětluje generální ředitel VÚTS Miroslav Václavík. „Stroj DIFA chceme představit na světové výstavě textilních strojů ITMA 2019 ve Španělsku jako světovou novinku,“ dodal. Zájem už teď projevily české i zahraniční textilní firmy. Na vývoj stavu získala firma tříletý grant z programu Delta Technologické agentury ČR.
Trojrozměrné tkaniny bude možné komerčně uplatnit například jako základ pro výrobu záchranných vodních mol, člunů nebo sportovního vybavení. „Mohou pomoci například při automobilové nehodě, pokud se kamion překlopí na bok. Vůz se podloží 3D tkaninou a ta se nafoukne tak, že díky své vysoké pevnosti postaví automobil zpátky na kola,“ uvedl jednu z možných aplikací Miroslav Václavík.
Zdroj: E15.cz
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…