V Liberci vyvinuli unikátní stroj na pevné 3D tkaniny. Látka z něj pomůže při záchranných akcích

Zdroj fotografie: Pixabay

Záchranáři se díky vývojářům z Liberce dočkají spolehlivějšího vybavení. V bývalém Výzkumném ústavu textilních strojů se totiž podařilo vyvinout unikátní tkací stroj DIFA, který dokáže vyrobit 3D tkaniny z vysoce pevného polyesterového hedvábí. Ty se potom využívají zejména na nafukovací výrobky, například záchranné čluny nebo matrace. Vývoj začal loni ve spolupráci s tchajvanským výzkumným textilním institutem.

„Tchajvanci vyvinuli novou strukturu 3D tkaniny, na kterou získali patent. Neuměli ale postavit stroj, který by ji dokázal utkat. Proto oslovili nás,“ vysvětluje generální ředitel VÚTS Miroslav Václavík. „Stroj DIFA chceme představit na světové výstavě textilních strojů ITMA 2019 ve Španělsku jako světovou novinku,“ dodal. Zájem už teď projevily české i zahraniční textilní firmy. Na vývoj stavu získala firma tříletý grant z programu Delta Technologické agentury ČR.

Trojrozměrné tkaniny bude možné komerčně uplatnit například jako základ pro výrobu záchranných vodních mol, člunů nebo sportovního vybavení. „Mohou pomoci například při automobilové nehodě, pokud se kamion překlopí na bok. Vůz se podloží 3D tkaninou a ta se nafoukne tak, že díky své vysoké pevnosti postaví automobil zpátky na kola,“ uvedl jednu z možných aplikací Miroslav Václavík.

Zdroj: E15.cz

Autor článku

Anna Silná