V lednu bylo na našich silnicích nejbezpečněji za posledních 25 let

České silnice se v lednu proměnily v nejbezpečnější za posledních 25 let. Byť se toto tvrzení může na první pohled jevit jako z oblasti sci-fi, stojí za ním realita současnosti. Ve prospěch zmíněného tvrzení jasně hovoří policejní statistiky, které letošní leden řadí na první místo žebříčku s nejnižším počtem smrtelných nehod.

Letošní leden se s počtem 34 usmrcených osob na našich silnicích stal nejméně tragickým začátkem nového roku v posledních 25 letech. V lednové statistice je možné nalézt ještě dalších 12 důvodů k optimismu. Každý z nich zastupuje jeden lednový den, v jehož průběhu se nehody na českých silnicích obešly bez ztráty lidského života. Ke zlepšení situace na našich silnicích napomohlo podle všeho velmi chladné a na srážky vydatné lednové počasí. Ze zkušeností policie vyplývá, že v takovém počasí se řidiči chovají mnohem obezřetněji a případné nehody končí méně tragicky.

Doufejme, že letošní leden na českých komunikacích předznamenává pověstnou první vlaštovku, kterých následně přiletí celé hejno. Nejen v tomto roce, ale i letech následujících. Všichni z nás, kteří jsme aktivními řidiči, můžeme ke zlepšení situace navíc přispět vlastním přičiněním. A to velmi snadno. Stačí jen na silnici zbytečně nepřeceňovat svůj závodní talent a být ohleduplný k ostatním.

 

Oldřich Večeřa

Autor článku

Michaela Hýžová