Na konci ledna se díky fotopasti v Jizerských horách podařilo potvrdit výskyt rysa ostrovida na našem území.
Snímek rysa je první fotodokumentací této šelmy na české straně Jizerských hor, přičemž loni byl rys zachycen v Polsku. Tyto vzácné kočkovité šelmy byly na našem území vyhubeny v 18. století a snímek z fotopasti poskytuje naději, že se rysi do českých lesů opět vrací.
Momentálně se experti snaží zjistit, zda se rysi na území Šumavy, Karpat či Jizerských hor opravdu vrací a v jakém počtu. Mohla by to odhalit genetická analýza vzorků trusu nebo srsti, ty však zatím nebyly nalezeny. Právě na jejich vyhledávání se nyní soustředí pozornost jizerských zoologů a ochranářů. Genetické analýzy bude provádět Ostravská univerzita ve spolupráci s Ústavem biologie obratlovců v Brně.
„Rysi a vlci se postupně vracejí do našich pohraničních hor. Je to výborná zpráva pro milovníky přírody i pro lesy a lesníky. Návrat šelem je pomalý a lidé tak mají čas si na jejich přítomnost zvyknout. Zatím nevíme, zda se jedná o migrujícího jedince nebo zvíře, které se se se v Jizerských horách a Krkonoších usadilo trvale. Doufáme, že nám další informace přinesou snímky z fotopastí a výsledky genetických analýz – pokud se podaří najít vzorky trusu,“ doplnil expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA Miroslav Kutal.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…