Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Jizerských horách fotopast zachytila vzácného rysa ostrovida

Šelmy se k nám pomalu vrací. Fotografie z fotopasti zachycuje rysa ostrovida. Zdroj: selmy.cz

Na konci ledna se díky fotopasti v Jizerských horách podařilo potvrdit výskyt rysa ostrovida na našem území.

Snímek rysa je první fotodokumentací této šelmy na české straně Jizerských hor, přičemž loni byl rys zachycen v Polsku. Tyto vzácné kočkovité šelmy byly na našem území vyhubeny v 18. století a snímek z fotopasti poskytuje naději, že se rysi do českých lesů opět vrací.

Momentálně se experti snaží zjistit, zda se rysi na území Šumavy, Karpat či Jizerských hor opravdu vrací a v jakém počtu. Mohla by to odhalit genetická analýza vzorků trusu nebo srsti, ty však zatím nebyly nalezeny. Právě na jejich vyhledávání se nyní soustředí pozornost jizerských zoologů a ochranářů. Genetické analýzy bude provádět Ostravská univerzita ve spolupráci s Ústavem biologie obratlovců v Brně.

„Rysi a vlci se postupně vracejí do našich pohraničních hor. Je to výborná zpráva pro milovníky přírody i pro lesy a lesníky. Návrat šelem je pomalý a lidé tak mají čas si na jejich přítomnost zvyknout. Zatím nevíme, zda se jedná o migrujícího jedince nebo zvíře, které se se se v Jizerských horách a Krkonoších usadilo trvale. Doufáme, že nám další informace přinesou snímky z fotopastí a výsledky genetických analýz – pokud se podaří najít vzorky trusu,“ doplnil expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA Miroslav Kutal.

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…