Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Jizerských horách fotopast zachytila vzácného rysa ostrovida

Šelmy se k nám pomalu vrací. Fotografie z fotopasti zachycuje rysa ostrovida. Zdroj: selmy.cz

Na konci ledna se díky fotopasti v Jizerských horách podařilo potvrdit výskyt rysa ostrovida na našem území.

Snímek rysa je první fotodokumentací této šelmy na české straně Jizerských hor, přičemž loni byl rys zachycen v Polsku. Tyto vzácné kočkovité šelmy byly na našem území vyhubeny v 18. století a snímek z fotopasti poskytuje naději, že se rysi do českých lesů opět vrací.

Momentálně se experti snaží zjistit, zda se rysi na území Šumavy, Karpat či Jizerských hor opravdu vrací a v jakém počtu. Mohla by to odhalit genetická analýza vzorků trusu nebo srsti, ty však zatím nebyly nalezeny. Právě na jejich vyhledávání se nyní soustředí pozornost jizerských zoologů a ochranářů. Genetické analýzy bude provádět Ostravská univerzita ve spolupráci s Ústavem biologie obratlovců v Brně.

„Rysi a vlci se postupně vracejí do našich pohraničních hor. Je to výborná zpráva pro milovníky přírody i pro lesy a lesníky. Návrat šelem je pomalý a lidé tak mají čas si na jejich přítomnost zvyknout. Zatím nevíme, zda se jedná o migrujícího jedince nebo zvíře, které se se se v Jizerských horách a Krkonoších usadilo trvale. Doufáme, že nám další informace přinesou snímky z fotopastí a výsledky genetických analýz – pokud se podaří najít vzorky trusu,“ doplnil expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA Miroslav Kutal.

Související články

Byznys

V Česku je dvakrát tolik lesů než před desítkami let

Inspirace

Šifrovací hra #vracímevodulesu zabaví a poučí celou rodinu

Ze světa

Indonésie vyhlásila trvalé moratorium na kácení lesů

Příroda a ekologie

Lesy hlavního města loni vysadily 356 tisíc sazenic stromů

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.