Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Istanbulu dostanete za plastové lahve jízdenku na metro

1 minuta radosti

Podpořit ochranu životního prostředí a celkově třídění odpadu, to jsou hlavní myšlenky originálního projektu z Turecka. Úřady tady nainstalovaly do jedné ze stanic istanbulského metra automaty na plastové lahve a hliníkové plechovky, za 28 kusů může kdokoli cestovat zadarmo.

Chytré kontejnery na plasty do metra dodává firma Isbak, která pracuje s konceptem chytrých měst, smart cities. Každý automat rozpozná, co do něj člověk vhodil. Pokud to je plast nebo hliník, stroj předmět zmáčkne a připíše určitou částku na Istanbulkartu, tureckou tramvajenku, recyklujícího občana.

Za 28 lahví o objemu 1,5 litru dostanou obyvatelé Istanbulu jízdenku v hodnotě 2,6 tureckých lir, což je asi 10 českých korun. Zatím funguje pouze 25 automatů na zastávce I.T.U. – Ayazaga, do konce roku chtějí ale turecké úřady nainstalovat sto strojů nejen do metra, ale třeba i do škol a univerzit. Cestující, kteří budou v recyklování nejaktivnější, čeká navíc i odměna v podobě vstupenek zdarma nebo slev na různé kulturní akce.

 

Zdroj: aktualne.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.