V Istanbulu dostanete za plastové lahve jízdenku na metro

1 minuta radosti

Podpořit ochranu životního prostředí a celkově třídění odpadu, to jsou hlavní myšlenky originálního projektu z Turecka. Úřady tady nainstalovaly do jedné ze stanic istanbulského metra automaty na plastové lahve a hliníkové plechovky, za 28 kusů může kdokoli cestovat zadarmo.

Chytré kontejnery na plasty do metra dodává firma Isbak, která pracuje s konceptem chytrých měst, smart cities. Každý automat rozpozná, co do něj člověk vhodil. Pokud to je plast nebo hliník, stroj předmět zmáčkne a připíše určitou částku na Istanbulkartu, tureckou tramvajenku, recyklujícího občana.

Za 28 lahví o objemu 1,5 litru dostanou obyvatelé Istanbulu jízdenku v hodnotě 2,6 tureckých lir, což je asi 10 českých korun. Zatím funguje pouze 25 automatů na zastávce I.T.U. – Ayazaga, do konce roku chtějí ale turecké úřady nainstalovat sto strojů nejen do metra, ale třeba i do škol a univerzit. Cestující, kteří budou v recyklování nejaktivnější, čeká navíc i odměna v podobě vstupenek zdarma nebo slev na různé kulturní akce.

 

Zdroj: aktualne.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.