Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Holandsku nainstalovali první dvě solární bariéry

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Protihlukové stěny, jež v sobě mají zabudované solární články, aktuálně testují holandští výzkumníci. Holanďané se tak proti hluku rozhodli obrnit ekologickou cestou. V létě nainstalovali podél dálnice první dvě solární bariéry.

Solární protihlukové bariéry mají oproti těm klasickým řadu výhod. Na rozdíl od betonových jsou estetické, nenápadné a částečně průhledné. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny transparentní panely, je navíc velmi levný a odolný. Hlavním benefitem bariér je výroba elektrické energie.

Podél holandské dálnice jsou aktuálně postavené dvě solární bariéry, po dobu jednoho roku bude probíhat jejich testovací provoz. Sledovat se bude nejen to, jak fungují, ale také jak jsou náročné na údržbu a zda jsou odolné proti vandalům.

Už po měsíci přineslo testování první výsledky. Jeden kilometr solárních bariér může podle nich poskytnout takové množství elektrické energie, které vystačí padesáti domácnostem na celý rok. Stejné množství umožní elektromobilu ujet 900 000 kilometrů.

Pokud bariéry projdou testovací zkouškou, bude se moct začít s jejich výstavbou ve velkém. Mohly by se objevit nejen podél holandských silnic, ale také železnic. Ty nedávno oznámily, že všechny jejich vlaky budou do tří let jezdit pouze na zelenou energii.

Zdroj: oenergetice.cz

Související články

Ze světa

Holandské vlaky budou jezdit pouze na zelenou energii

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie