Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V děčínské zoo se rozmnožili kriticky ohrožení klokánci králíkovití

Klokánek králikovitý, foto: zoo-olomouc.cz

Chovný pár malých vačnatců připomínajících klokany, který dorazil do Zoo Děčín loni z Rigy a Hluboké nad Vltavou, přivedl na svět své první mládě. Malý klokánek králíkovitý se dle odhadu ošetřovatelů narodil už v červenci, dnes už jej chovatelé vídávají i mimo vak matky.

Mláďata drobných klokánků se rodí relativně nevyvinutá, první týdny tak tráví pevně přisátá ke struku v matčině vaku. Až poté začínají zkoumat okolní svět.  Dnes se klokánci vyskytují jen v několika lesnatých oblastech na jihozápadě Austrálie, v minulosti ale byli k vidění i na suchých rovinách a pahorcích celé Jižní Austrálie. Ochránci tak tento živočišný druh v rámci záchrany umístili i na několika ostrovech jižního pobřeží kontinentu.

„Jak už název napovídá, jde o drobné zvíře, které neváží více než 1,6 kg. Délka těla se pohybuje mezi 30 až 38 centimetry,“ řekla tisková mluvčí Zoo Děčín Alena Houšková pro ČTK. Samice jsou březí asi 21 dní a rodí jen jedno mládě, které zůstává ve vaku 98 dnů a pohlavně dospívá ve 170 dnech života. Klokánek králíkovitý je noční zvíře s chápavým ocasem, který mu umožňuje snadněji sbírat ze země předměty i stavět hnízdo. Živí se rostlinami a houbami, v přírodě se dožívá asi šesti let, v zoo až deseti.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…