Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V děčínské zoo se rozmnožili kriticky ohrožení klokánci králíkovití

Klokánek králikovitý, foto: zoo-olomouc.cz

Chovný pár malých vačnatců připomínajících klokany, který dorazil do Zoo Děčín loni z Rigy a Hluboké nad Vltavou, přivedl na svět své první mládě. Malý klokánek králíkovitý se dle odhadu ošetřovatelů narodil už v červenci, dnes už jej chovatelé vídávají i mimo vak matky.

Mláďata drobných klokánků se rodí relativně nevyvinutá, první týdny tak tráví pevně přisátá ke struku v matčině vaku. Až poté začínají zkoumat okolní svět.  Dnes se klokánci vyskytují jen v několika lesnatých oblastech na jihozápadě Austrálie, v minulosti ale byli k vidění i na suchých rovinách a pahorcích celé Jižní Austrálie. Ochránci tak tento živočišný druh v rámci záchrany umístili i na několika ostrovech jižního pobřeží kontinentu.

„Jak už název napovídá, jde o drobné zvíře, které neváží více než 1,6 kg. Délka těla se pohybuje mezi 30 až 38 centimetry,“ řekla tisková mluvčí Zoo Děčín Alena Houšková pro ČTK. Samice jsou březí asi 21 dní a rodí jen jedno mládě, které zůstává ve vaku 98 dnů a pohlavně dospívá ve 170 dnech života. Klokánek králíkovitý je noční zvíře s chápavým ocasem, který mu umožňuje snadněji sbírat ze země předměty i stavět hnízdo. Živí se rostlinami a houbami, v přírodě se dožívá asi šesti let, v zoo až deseti.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Související články

Z domova

Smečka psů hyenovitých ve Dvoře Králové se rozrostla

Společnost

V děčínské zoo se narodila kapybaří trojčata

Příroda a ekologie

Lvíčata, makak i klokánek. 10 mláďat, která se narodila v zoo v roce 2019

Z domova

V brněnské zoo se narodilo první mládě rosomáka v Česku

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.