V budoucnu nás auta budou varovat před kolizí

Propracovaný systém, díky němuž spolu začnou auta navzájem komunikovat, má napomoci k záchraně lidských životů a redukci počtu nehod v USA. Vozidla si vymění údaje o své rychlosti, směru a aktuální poloze. Data vyhodnotí palubní počítač, a pokud bude hrozit nehoda, upozorní na to řidiče. Takto ve zkratce vypadá technologie V2V, která se má od roku 2017 stát nedílnou součástí amerických vozidel.

Americké vládní úřady si od novinky slibují snížení nehodovosti a především záchranu lidských životů. Podle Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu by zavedení technologie V2V mohlo zachránit zhruba tisíc lidských životů a zabránit téměř 600 000 nehodám ročně. Odborníci se zaměřili na střety, ke kterým dochází při odbočování vlevo nebo při průjezdu křižovatkou.

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu a ministerstvo dopravy zvažují povinné zabudování V2V do všech vozidel, které budou v USA vyrobena od roku 2017. Princip fungování je následující: auta do vzdálenosti 275 metrů spolu komunikují prostřednictvím radiového signálu. Frekvence zasílání dat (polohy, rychlosti a směru vozidla) je velmi rychlá, děje se tak desetkrát za sekundu. Palubní počítač celou situaci vyhodnocuje a v případě hrozící srážky upozorní řidiče.

Propracovanost systému však sahá ještě hlouběji. Plánuje se, že V2V začnou používat i jednotlivá města. Řidiči jedoucí ulicemi města budou mít přesné informace o dopravních nehodách, uzavírkách nebo zácpách a mohou se včas rozhodnout pro změnu trasy. Semafory ve městě budou zase lépe regulovat plynulost provozu. Dostanou informaci o počtu vozidel stojících na červenou a podle toho přizpůsobí časový interval pro jednotlivé směry. Vše je propracováno do sebemenších detailů.

O tom, zda technologie V2V naplní svá očekávání, se přesvědčíme až na základě konkrétních výsledků a porovnání statistik. Pokud by V2V zachránila byť jen jediný lidský život, zaslouží si velké uznání. Lidský život je totiž nenahraditelný.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/mluvici-auta-radiovy-signal-usa-vybava/r~6912eb6e277c11e48975002590604f2e/

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová