V brněnské MHD půjde od konce roku zaplatit za jízdenku kartou

Zdroj fotografie: Pexels

Ve vozidlech brněnské MHD by měly být na konci roku takzvané validátory, které umožní koupit si jednorázovou jízdenku pomocí bezkontaktní karty. Dopravní podnik vypsal soutěž na jejich dodavatele, který má zároveň zajistit software pro fungování systému. Validátory budou mít i otvor k označení klasické jízdenky, současné označovače tak z vozidel zmizí.

Jízdenka placená kartou bude stát standardních 25 korun na hodinu. Pokud cestující pojede kratší dobu než 15 minut, při výstupu z vozidla si „pípne“ ještě jednou, aby systém mohl prodat levnější jízdenku za 20 korun. „Jinak není nutné se při výstupu z vozidla odhlašovat. Pokud někdo pojede čtyřikrát za den, tak nezaplatí čtyři jízdenky za 100 korun, ale systém automaticky vyhodnotí, že je pro něj výhodnější celodenní jízdenka za 90 korun,“ uvedla mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Instalace validátorů by se měla časově zhruba shodovat s instalací v linkových autobusech, které jezdí v Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje. Příští rok by tak mělo být možné platit bezkontaktní kartou jízdenku v celém kraji – dopravní podnik nakoupí téměř tři tisíce validátorů. I díky rozšířeným možnostem nákupu jízdenky, jako je platba prostřednictvím SMS nebo aplikace, ubývá odhalených černých pasažérů a mírně rostou tržby z jízdného, které ročně tvoří téměř jednu miliardu korun.

Autor článku

Anna Silná