Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně jezdí po dvou letech elektrobus

Ekologický autobus vedení dopravního podniku odkoupilo od českého výrobce SOR Libchavy. Autor fotografií: Jiří Černý, DPMB

Na lince 65 převážející cestující v Brně do Medlánek se v nedávné době objevil elektrobus. Brněnský podnik tak začal testovat již šestý autobus s elektromotorem. Při testování chce vedení podniku zjistit, jak dlouho vydrží baterie či jaký bude dojezd autobusu v zimě. Elektrobus má maximální kapacitu padesát míst a jedná se o menší osmimetrový autobus.

Ekologický autobus vedení dopravního podniku odkoupilo od českého výrobce SOR Libchavy. Výhodou elektrobusu je především menší hlučnost motoru, jeho vyšší účinnost i rychlé nabíjení, které trvá asi hodinu. „V minulosti už jsme vyzkoušeli několik vozů od různých výrobců. Testovací jízdy potvrdily obecné vlastnosti elektrobusu, tedy tichý a bezemisní provoz, ale i nutnost přesného naplánování výkonu s ohledem na dojezd,“ vysvětlil pro ČTK generální ředitel Miloš Havránek.

Nyní vedení dopravního podniku autobus testuje a zjišťuje jeho maximální dojezd. Vedení váhá především proto, že elektrobusy jsou oproti běžným autobusům mnohem dražší. Zatímco autobus na zemní plyn vyjde asi na šest milionů korun, elektrobus na milionů jedenáct. Dopravní podnik tak doufá, že na elektrobus získá dotace, i že se cena elektrobusů časem sníží. „V budoucnu se očekává pokles ceny baterií a současně zvýšení jejich kapacity. To by mohlo vést k většímu nasazení elektrobusů především v centru měst,“ doplnila pro ČTK mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.

Zdroj: ČTK

Související články

V Olomouci mohou lidé do konce září vyzkoušet jízdu elektrobusem

Inspirace

Cestující v Hradci Králové budou jezdit novými elektrobusy a trolejbusy

Inspirace

V Kutné Hoře budou brzy jezdit výhradně elektrobusy

Zaručeně zlepší den

Chcete ušetřit za vytápění? Vsaďte na tepelné čerpadlo

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Delfíni šišlají na své potomky podobně jako lidé

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…