Uvázat pěknou kytici je umění. To ale neznamená, že by to nemohl zvládnout člověk se zdravotní komplikací. Dokazují to i živé příklady – zaměstnanci společnosti Aranžérie trpící epilepsií.
Vážou svatební kytice, vyrábějí květinové aranže i další rozkvetlé dekorace. Jsou šikovné a pracovité. I přesto by v běžných podmínkách hledaly práci jen obtížně. Mají totiž epilepsii. Sociální podnik Aranžérie zaměstnává čtveřici takových žen. Pracují denně, oplývají dostatečnou kreativitou a zvládají občas rychlejší pracovní tempo. Dalších šest lidí pracuje na méně vytížených pozicích a v administrativě.
„Za každou pečlivě vytvořenou kyticí se skrývají ruce květinářky, pro kterou je právě vaše zakázka tou nejdůležitější,“ stojí na webu společnosti. Zatímco pro zaměstnance jde o skvělou příležitost pro vybudování pracovních návyků i integrace do společnosti, zákazník si společně s krásnou kyticí nebo dekorací odnáší dobrý pocit z podpory smysluplného projektu.
Aranžérie vedle běžných zakázek pořádá také workshopy. Na nich se zájemci nejen učí aranžovat květiny, ale skrze komunikaci s lektory získávají také vhled do tématu epilepsie. Podnik provozuje Společnost E, která se svými aktivitami dlouhodobě podporuje lidi s epilepsií a jejich blízké.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…