V americkém fitness centru se pohybem vyrábí energie na provoz

Zdroj fotografií: Sacramento Eco Fitness; Pexels

Dostávat se cvičením do formy, a zároveň přispívat k lepšímu životnímu prostředí? Plogging není jedinou možností, jak tyto dvě činnosti zkombinovat. Další nabízí fitness centrum v americkém Sacramentu, které je poháněno energií získanou přímo na místě cvičením.

„Založili jsme naše fitness centrum s myšlenkou, že bychom mohli snížit globální uhlíkovou stopu tím, že bychom lidskou sílu v posilovně využili k produkci čisté energie,“ vysvětluje prvotní záměr spoluzakladatel centra Jose Avina. A tak se taky stalo. Sacramento Eco Fitness funguje od roku 2016 a při jakémkoliv pohybu zde cvičící produkují watty, které pomáhají napájet zdejší stroje.

Například rotopedy jsou vybaveny speciálním zařízením, díky kterému se vyprodukovaná energie okamžitě využívá k jejich fungování. Jakákoliv energie navíc se ukládá a využívá později. Lidem se koncept líbí. Nejsou nadšení jen z toho, kolik spálí kalorií, ale i kolik při tom vyrobí energie. Každý měsíc se zde dokonce pořádá soutěž o to, kdo vyrobí nejvíc wattů. Není tedy překvapením, že účet za elektřinu se v centru díky lidské energii snížil na méně než dvacetinu.

Autor článku

Kristýna Motlová