Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úspěšný rok v českých zoo. Podívejte se na želví mláďata, malého gibona či raritní viskaču

Malý gibon stříbrný se narodil v pražské zoo. Foto: Zoo Praha

Zoologickým zahradám se letos daří. Jen v posledních měsících se podařilo odchovat řadu mláďat ohrožených druhů, která potěší chovatele i návštěvníky. Nové přírůstky jsou mezi želvami, papoušky, opicemi, kozorožci či hlodavci.

Zoo Brno

Jako jediná v České republice získala Zoo Brno unikátní druh ryb zvaných halančíkovec dlouhohřbetý. Tato drobná rybka dorůstající 5 centimetrů v přírodě zcela vyhynula. Původně pochází z artéského pramene v Mexiku, který vyschl kvůli lidské činnosti. Do Brna přicestovala z Holandska.

Halančíkovec dlouhohřbetý. Foto: Zoo Brno

V posledních týdnech se podařilo odchovat také 9 mláďat želvy dlouhokrčky McCordovy. Kriticky ohrožená želva původem z indonéského ostrova Roti je typická svým způsobem lovu, kdy po kořisti chňapne rychlým vystřelením hlavy.

Želva dlouhokrčka McCordova. Foto: Zoo Brno

Zoo Brno se letos pyšní nejúspěšnější sezónou odchovu papoušků za posledních 10 let. Celkem 17 přírůstků zaznamenala u vaza velkého z Madagaskaru, kriticky ohroženého latama vlaštovčího z Austrálie a papoušků Alexandřiných.

Latam vlaštovčí. Foto: Zoo Brno

Zoo Olomouc

Zoo Olomouc je jedním z největších chovatelů kozorožců kavkazských na světě. Nově přivítala do svého stáda dva samce. V přírodě se druh nachází pouze na Kavkaze, turisté jej mohou zahlédnout v pohořích Gruzie a Ruska. Volně žijící stáda jsou ohrožená lovem i chovem hospodářských zvířat, v přírodě žijí poslední tři tisíce zástupců tohoto druhu.

Kozorožec kavkazský. Foto: Pixabay

Zoo Praha

Historicky čtvrté mládě ohroženého gibona stříbrného se podařilo odchovat v Zoo Praha. Na indonéském ostrově Jáva žijí poslední necelé dva tisíce těchto opic. „Mláděti se daří dobře, samice Alang Alang je již zkušená matka a vzorně o něj pečuje. Ihned po porodu jej očistila, chová jej u sebe na břiše a kojí ho. Vzhledem k tomu, že u tohoto druhu není výrazný pohlavní dimorfismus, budeme znát pohlaví až za několik let, poté co dospěje,“ uvedl vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

Gibon stříbrný. Foto: Zoo Praha

Zoo Liberec

Zcela nový zvířecí druh představila Zoo Liberec. Trojice dospělých zástupců jihoamerického hlodavce z čeledi činčilovitých zvaného viskača dorazila do Liberce z Curychu. V Česku a na Slovensku je chov viskači zcela raritní. „Charakteristická je pro ně těžká hlava s velkýma tmavýma očima, kterou zdobí nápadný široký černý vodorovný pruh. Zvíře tak vypadá, jako by mělo černou pásku přes tlamu,“ uvedla zooložka Dorota Gremlicová. 

Viskača. Foto: Zoo Liberec

Zdroj: Zoo Brno, Zoo Olomouc, Zoo Praha, Zoo Liberec

Související články

Zaručeně zlepší den

Býčci si vyhodí z kopýtka a jejich životy budou ušetřeny

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…