Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úspěšný rok v českých zoo. Podívejte se na želví mláďata, malého gibona či raritní viskaču

Malý gibon stříbrný se narodil v pražské zoo. Foto: Zoo Praha

Zoologickým zahradám se letos daří. Jen v posledních měsících se podařilo odchovat řadu mláďat ohrožených druhů, která potěší chovatele i návštěvníky. Nové přírůstky jsou mezi želvami, papoušky, opicemi, kozorožci či hlodavci.

Zoo Brno

Jako jediná v České republice získala Zoo Brno unikátní druh ryb zvaných halančíkovec dlouhohřbetý. Tato drobná rybka dorůstající 5 centimetrů v přírodě zcela vyhynula. Původně pochází z artéského pramene v Mexiku, který vyschl kvůli lidské činnosti. Do Brna přicestovala z Holandska.

Halančíkovec dlouhohřbetý. Foto: Zoo Brno

V posledních týdnech se podařilo odchovat také 9 mláďat želvy dlouhokrčky McCordovy. Kriticky ohrožená želva původem z indonéského ostrova Roti je typická svým způsobem lovu, kdy po kořisti chňapne rychlým vystřelením hlavy.

Želva dlouhokrčka McCordova. Foto: Zoo Brno

Zoo Brno se letos pyšní nejúspěšnější sezónou odchovu papoušků za posledních 10 let. Celkem 17 přírůstků zaznamenala u vaza velkého z Madagaskaru, kriticky ohroženého latama vlaštovčího z Austrálie a papoušků Alexandřiných.

Latam vlaštovčí. Foto: Zoo Brno

Zoo Olomouc

Zoo Olomouc je jedním z největších chovatelů kozorožců kavkazských na světě. Nově přivítala do svého stáda dva samce. V přírodě se druh nachází pouze na Kavkaze, turisté jej mohou zahlédnout v pohořích Gruzie a Ruska. Volně žijící stáda jsou ohrožená lovem i chovem hospodářských zvířat, v přírodě žijí poslední tři tisíce zástupců tohoto druhu.

Kozorožec kavkazský. Foto: Pixabay

Zoo Praha

Historicky čtvrté mládě ohroženého gibona stříbrného se podařilo odchovat v Zoo Praha. Na indonéském ostrově Jáva žijí poslední necelé dva tisíce těchto opic. „Mláděti se daří dobře, samice Alang Alang je již zkušená matka a vzorně o něj pečuje. Ihned po porodu jej očistila, chová jej u sebe na břiše a kojí ho. Vzhledem k tomu, že u tohoto druhu není výrazný pohlavní dimorfismus, budeme znát pohlaví až za několik let, poté co dospěje,“ uvedl vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

Gibon stříbrný. Foto: Zoo Praha

Zoo Liberec

Zcela nový zvířecí druh představila Zoo Liberec. Trojice dospělých zástupců jihoamerického hlodavce z čeledi činčilovitých zvaného viskača dorazila do Liberce z Curychu. V Česku a na Slovensku je chov viskači zcela raritní. „Charakteristická je pro ně těžká hlava s velkýma tmavýma očima, kterou zdobí nápadný široký černý vodorovný pruh. Zvíře tak vypadá, jako by mělo černou pásku přes tlamu,“ uvedla zooložka Dorota Gremlicová. 

Viskača. Foto: Zoo Liberec

Zdroj: Zoo Brno, Zoo Olomouc, Zoo Praha, Zoo Liberec

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…