Hned dvakrát získaly letos v létě fotografie českého astrofotografa Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě ocenění Astronomický snímek dne od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Cenu, jejímž mottem je „Objevujte vesmír“, dostávají každý den už od roku 1995 nejzajímavější vesmírné fotografie světa.
Poslední červencový den ocenila americká instituce snímek s názvem Remembering NEOWISE, tedy Vzpomínka na NEOWISE. Na obrázku autor zachytil kometu C/2020 F3 NEOWISE v souhvězdí Velký vůz, a to v době jejího největšího přiblížení k Zemi. Unikátnost záběru tkví také v tom, že šlo o jednu z nejvýraznějších komet pozorovatelných od roku 1998. NEOWEISE se ke Slunci znovu vrátí až za 6 765 let.
O necelé dva týdny později, 9. srpna, pak NASA ocenil fotku nazvanou Perseus and Lost Meteors, v překladu Perseus a ztracené meteory. Spolu s Horálkem se na vzniku oceněné fotografie podílel také slovenský astrofotograf a popularizátor astronomie Tomáš Slovinský. Snímek, jehož pořízení zabralo tvůrcům stovky hodin práce, upozorňuje na blížící se maximum každoročního meteorického roje Perseid a problém světelného znečištění, díky němuž je roj čím dál obtížněji pozorovatelný.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…