Univerzita Palackého patří mezi elitní vysoké školy světa

Ilustrační fotografie - Olomouc. Zdroj: Dollar Photo Club

Poprvé v historii se olomoucké Univerzitě Palackého podařilo zařadit se na seznam nejrespektovanějších vysokých škol. Alespoň podle mezinárodního žebříčku, který vydává britský magazín Times Higher Education. Univerzita figuruje mezi osmi stovkami nejlepších škol ze sedmi desítek zemí.

„Je to pro nás fenomenální úspěch. Znamená to mimo jiné, že budeme více vidět, než tomu bylo v minulosti, protože tento žebříček studují miliony lidí, akademiků, studentů z celého světa. Dostali jsme se tak do elitního klubu. Je to pro nás i velká motivace do budoucna,“ prohlásil rektor univerzity Jaroslav Miller.

Prestižní žebříček klade důraz především na kvalitu vědy a výzkumu na univerzitách, v potaz však bere také mezinárodní prostředí či spolupráci s průmyslem. „Je to ocenění pro tisíce kolegů na Univerzitě Palackého, kteří se o to zasloužili,“ okomentoval úspěch Miller.

V žebříčku se umístilo také dalších osm českých vysokých škol. Univerzita Palackého figuruje v šesté stovce, přesná pozice se neuvádí.

Pár dní po zveřejnění britského žebříčku uspěla naše druhá nejstarší univerzita i ve Spojených státech. V seznamu vytvořeném listem U. S. News se umístila už v loňském roce, ovšem letos svou pozici o patnáct příček vylepšila, patří ji 473. místo.

Autor článku

Kristýna Motlová