Univerzita Palackého jako první česká univerzita míří do zahraničí. Studijní program spustila v Iráku

Zdroj fotografií: upol.cz

Nový vzdělávací projekt spustila Univerzita Palackého letos v lednu v hlavním městě iráckého Kurdistánu. Nově se tam mohou hlásit zájemci o studium programu celoživotního vzdělávání Petroleum Engineering. Univerzita se snaží pomoci rozvíjejícímu se regionu.

Program Petroleum Engineering chce univerzita v budoucnu rozšířit a vyučovat v Kurdistánu až šest bakalářských studijních programů. Vše ale závisí na výsledcích akreditačního řízení. „Zpočátku budeme vyučovat primárně kurdské studenty. V případě úspěchu má projekt v budoucnu ambice lákat i studenty z širšího regionu, a stát se tak ‚českým vzdělávacím centrem‘ na Středním východě,“ řekl Martin Kudláček, prorektor pro zahraničí. Pro rektora UP Jaroslava Millera hraje důležitou roli v projektu myšlenka rozvojové pomoci. „Irácký Kurdistán je zdaleka nejdynamičtější částí země s vysokou autonomií a potřebuje učitele, lékaře, inženýry a obecně vzdělanou elitu. Je nám ctí být mu v tomto ohledu mentorem a partnerem,“ řekl Miller.

Univerzita díky projektu v Erbílu získá také dva benefity – přínosy vidí ve zvýšení kvality studia i zlepšení finanční stránky. „Vynořuje se zde potenciál pro získání motivovaných postgraduálních studentů, kterých je nedostatek, a zároveň zvýšení konkurenceschopnosti a renomé univerzity ve světovém kontextu. Roli hraje i vyšší počet zahraničních platících studentů na univerzitě a participujících katedrách,“ dodat rektor Miller.

Autor článku

Eva Krejčí