Unikátní pražská laboratoř simuluje pěstování potravin na Marsu

Zdroj fotografie: Vodafone

Jako z jiného světa – přesně tak může působit unikátní zahrádka českých vědců, na které už na první pohled něco nehraje. Plodiny zde totiž rostou svisle bez zasazení v půdě. Proč? Na Marsu to totiž přijde vhod.

Tým českých vědců se v nově vzniklé laboratoři v Praze pustil do odvážného experimentu. Jejich výzkum má v budoucnu pomoct s produkcí potravin na Marsu. Projekt týmu Marsonaut vede osmadvacetiletý Jan Lukačevič, který s NASA již velmi úspěšně spolupracoval. Zařadil se tak do žebříčku stovky evropských osobností, jejichž aktivity mají přínos pro moderní společnost. Jeho momentálním cílem je vymyslet technologii, která astronautům na Marsu zajistí pravidelné doplňování zásob, a to i přes nepříznivé podmínky, které nejsou s pěstováním rostlin konvenčními metodami slučitelné.

Výzkum je založen na metodě takzvané aeroponie, která umožňuje pěstovat rostliny volně ve vzduchu bez nutnosti zasazovat je do hlíny. Pěstování plodin tímto způsobem navíc v porovnání s běžnými postupy vyžaduje zhruba pět procent vody, výnosy jsou přitom čtyřikrát až desetkrát větší. Laboratoř vznikla pod záštitou projektu Vodafone #jetovtobě. Výsledkem by měla být samostatná laboratoř, v níž vědci snadno zjistí, jaké nastavení atmosféry, teploty či světla každé rostlině nejvíc vyhovuje. Konečným cílem bádání je pak vyladění rostlin tak, aby měly co nejlepší nutriční hodnoty, a následné převedení do praxe – tedy přímo na Mars, ale i do zemí, kde není dostatek zemědělské půdy.

Autor článku

Adéla Svobodová