Sběr a biologický rozklad plastového odpadu z hladiny oceánů je hlavní funkcí unikátní čisticí stanice Osmý kontinent. Plovoucí budovu navrhla slovenská architektka Lenka Petráková s cílem ochránit planetu před následky lidské činnosti.
V mořích končí ročně miliony tun odpadu, které zásadně ovlivňují životy mnoha živočišných druhů. „Životadárný oceán trpí. Musíme pomoci obnovit jeho rovnováhu, abychom zachránili naši planetu. Toho nedosáhneme technologií, ale změnou postoje dalších generací k mořskému ekosystému,“ uvedla na svých stránkách Lenka Petráková.
Kromě oddílu na sběr a biologický rozklad odpadu obsahuje stanice i výzkumné centrum a skleníky. Ty jsou určeny ke studiu vodních ekosystémů a k hydroponickému pěstování rostlin (tj. bez využití půdy, pozn. redakce). Středem budovy prochází také obytná část. Celý systém kopíruje přirozené ekologické procesy tak, aby nenarušoval životní prostředí. Stanici pohání výhradně solární, přílivová a větrná energie.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…